Drugi na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy hitlerowskich, lekarz w obozie koncentracyjnym Aribert Heim ukrywa się w Chile. To przypuszczenia Centrum Szymona Wiesenthala, które podaje serwis BBC. Według Centrum zbrodniarz przebywa w Patagonii, gdzie mieszka jego córka. Ośrodek wysłał już do Chile swoich ludzi, by prowadzili poszukiwania.

W ciągu minionych dni otrzymaliśmy informacje z dwóch różnych źródeł, obydwie wskazywały na Chile - poinformował szef izraelskiego oddziału Centrum Wiesenthala Efraim Zuroff.

Heim - znany jako "Doktor Śmierć" - jest oskarżony o mordowanie Żydów ze szczególnym okrucieństwem w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w Austrii. Według świadków prowadził operacje i amputacje bez użycia środków znieczulających, by zobaczyć, ile bólu są w stanie znieść więźniowie. Wstrzykiwał więźniom benzynę, wodę i trucizny prosto w serca.

Po wojnie Heim został schwytany przez Amerykanów i umieszczony w obozie, ale nie został oskarżony. Po zwolnieniu z obozu, wrócił do zawodu i praktykował w niemieckim Baden-Baden do 1962 roku. Uciekł, gdy dowiedział się o rozpoczętym przeciw niemu śledztwie. Jeśli żyje, ma 94 lata.