Dzisiejsza rozprawa Johna Demjaniuka przed sądem w Monachium została odwołana. Powodem jest zły stan zdrowia oskarżonego. Według przewodniczącego składu sędziowskiego, Demjaniuk skarży się na ból głowy i gorączkę.

Demjaniuk jest on oskarżony o pomoc w zamordowaniu prawie 28 tysięcy Żydów w obozie koncentracyjnym w Sobiborze podczas drugiej wojny światowej. Monachijski sąd zaplanował 35 dni procesowych do maja przyszłego roku. Biegli lekarze orzekli, że ciężko chory 89-letni mężczyzna może brać udział w rozprawach, ale nie dłużej niż przez dwie półtoragodzinne sesje dziennie. Następna rozprawa planowana jest na 21 grudnia.

Proces Demjaniuka to jeden z ostatnich wielkich procesów o zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej. W roli oskarżycieli posiłkowych wystąpi w sumie 35 osób. W większości będą to holenderscy Żydzi, którzy stracili bliskich w Sobiborze. Pierwszy raz Niemcy będą sądzić oskarżonego o zbrodnie z II wojny światowej, pochodzącego z innego kraju.

John Demjaniuk urodził się na Ukrainie. W czasie II wojny światowej miał być strażnikiem w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w Sobiborze, na Majdanku, w Treblince i Flossenbuergu. Dawni więźniowie pamiętają, że Demjaniuk był wyjątkowo okrutny i dlatego nazwano go "Iwanem Groźnym".