David Hicks wrócił do Australii

Niedziela, 20 maja 2007 (07:09)

Australijczyk David Hicks, pierwszy więzień Guantanamo skazany za działalność terrorystyczną, wrócił do Australii, gdzie w więzieniu o zaostrzonym rygorze odsiedzi ostanie miesiące wyroku - poinformowała australijska policja.

31-letni obecnie Hicks przed ośmioma laty wyjechał z Australii do Pakistanu. W 2001 r. został zatrzymany w Afganistanie i trafił do Guantanamo - amerykańskiego aresztu na Kubie, pozwalającego więzić ludzi bez wyroku. W marcu bieżącego roku amerykański sąd skazał go na siedem lat więzienia za wspieranie talibów, doradzanie Al- Kaidzie oraz krótki udział w walce przeciwko sojusznikom USA w Afganistanie.

W ramach umowy z amerykańskimi oskarżycielami, w zamian za przyznanie się do winy oraz szereg innych ustępstw i zobowiązań, jego wyrok został zdecydowanie zredukowany. Do stycznia 2008 roku przypuszczalnie ostatecznie opuści areszt.

Hicks jest pierwszym skazanym więźniem Guantanamo i zarazem pierwszym od czasów II wojny światowej skazanym przez trybunał USA za przestępstwa wojenne.

Hicks trafi do aresztu o podwyższonym rygorze na przedmieściach swojej rodzinnej miejscowości Adelaide, gdzie kary odbywają najgroźniejsi australijscy przestępcy. Jeśli ktoś trenuje z terrorystami po to, aby się nauczyć jak atakować cywilów, to uważamy, że to poważny problem - powiedział australijski prokurator generalny Philip Ruddock.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF FM - newsroom