W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wiele osób zastanawia się, co zrobić z niechcianym prezentem. Brytyjczycy oddadzą w tym roku komuś innemu aż 73 miliony nietrafionych podarunków. Ich wartość szacuje się na 264 miliony funtów.

Prezenty z tzw. odzysku wykorzystują przede wszystkim kobiety. Niemal połowa badanych pań ma w zwyczaju obdarowywać kogoś tym, co same dostały. Tak robi tylko dwie piąte mężczyzn.

To zależy od tego, co dostaję pod choinkę. Jak mi się jakieś prezenty nie podobają, to daję je znajomym. (…) Uczciwie im mówię, że po prostu mi się nie podobały - mówi zapytany przez korespondenta RMF FM Brytyjczyk.

Takie prezenty z odzysku daję wyłącznie ludziom, z którymi nie łączy mnie bliska przyjaźń. No cóż, każdy marzy o fantastycznych prezentach na święta, ale akurat te marzenia rzadko mi się spełniają - dodaje mieszkanka Londynu. Mieszkańców stolicy Wielkiej Brytanii przepytywał Bogdan Frymorgen. Posłuchaj:

Ponad 70 procent pytanych przez Instytut Badania Opinii RMF FM uważa, że mimo wszystko należy niechciany podarunek zatrzymać. Ponad jedna czwarta jest zdania, że można go podarować komuś innemu. Tropem tych podzielonych zdań podążył reporter RMF FM Tomasz Skory. Posłuchaj: