Chińskie media państwowe skrytykowały amerykańskiego giganta internetowego Google. Zarzuciły mu, że pomaga zewnętrznym siłom atakować Chiny i ich prawa, a próby naciskania na ten kraj z powodu cenzury internetu nazwały śmiesznymi. Krytyczne artykuły redakcyjne i komentarze na ten temat pojawiły się w weekend i zbiegły się z sygnałami, że Google chce zamknąć chińską wersję swojej wyszukiwarki. W styczniu firma zapowiedziała, że nie będzie współpracowała z Pekinem w cenzurowaniu internetu.

Komentarz opublikowany przez agencję Xinhua oskarża Google'a o to, że realizuje program polityczny, i podkreśla, że firma powinna rozumieć konieczność dostosowania się do przepisów kraju, w którym robi interesy. Czy Google wycofa się, czy nie, rząd chiński utrzyma bez zmian swoje zasady regulowania internetu. Ambicje jednej firmy, by zmienić chińskie przepisy dotyczące internetu i system prawny, okażą się śmieszne - głosi komentarz.

"China Daily" napisał, że Google straci wiarygodność na chińskim, największym na świecie rynku z 400 milionami internautów, jeśli powiąże swoje wyjście z Państwa Środka z kwestiami politycznymi. Chińscy użytkownicy internetu nie oczekują, by sprawa Google'a przerodziła się w polityczne pole minowe i stała się narzędziem w rękach (ośrodków) interesów zza granicy, służącym do atakowania Chin pod pretekstem wolności Internetu - dodał dziennik.

W minionym tygodniu dziennik "Financial Times" napisał, że internetowy gigant "na 99 procent" zamknie swoją wyszukiwarkę Google.cn, po tym gdy rozmowy nie przyniosły żadnych rezultatów. Rzecznik Google'a odmówił skomentowania tych doniesień.