Cameron: Obóz zwolenników UE jest silny, ale trzeba trafić do młodych

Czwartek, 26 maja 2016 (08:19)

Obóz zwolenników pozostania w UE wciąż rośnie i odnotował duże postępy, ale wszystko zależy od tego, czy uda nam się skłonić młodych Brytyjczyków do udziału w głosowaniu – powiedział premier David Cameron w drodze na szczyt G7 w Ise-Shima w Japonii. Jak dodał: odbieram to jako znaczący postęp, że obóz zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE umiejętnie przekonuje ludzi do tej idei. Slogan: jeśli nie chcesz, aby kraj był out, głosuj za in jest naprawdę nośny - podkreślił.

Brytyjski premier dodał, że niepokoi go niewielkie zaangażowanie młodych Brytyjczyków, w wieku 18-24 lat, w kampanię referendalną. Badania socjologiczne wskazują, że brytyjska młodzież jest generalnie za utrzymaniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ale istnieje ryzyko, że młodzi nie zarejestrują się na czas - a ostateczny termin mija 7 czerwca - albo po prostu nie pójdą do urn. W ubiegłorocznych wyborach przy ogólnej frekwencji 66 proc., zaledwie 43 proc. wyborców w wieku od 18 do 24 lat wzięło udział w głosowaniu. Był to pierwszy tak rekordowo niski wynik wśród młodych od 1964 r.

W związku ze zmianami w przepisach dot. rejestracji wyborców od grudnia ze spisów wykreślono 770 tys. osób. Muszą się one zarejestrować na nowo, aby spełnione były wymagane kryteria. Rząd Davida Camerona obawia się, że dla wielu młodych Brytyjczyków może to być zniechęcające.

W czerwcu wszystko się wyjaśni

W Japonii rusza dwudniowy szczyt G7

Na japońskim półwyspie Shima ruszył dwudniowy szczyt, z udziałem przywódcy grupy państw G7. Otwarcie obrad poprzedziła uroczystość w sintoistycznej świątyni Ise Jingu w Uji uważanej za święte miejsce Japonii. Liderzy G7 zasadzili tam drzewa. czytaj więcej

Z sondażu JPMorgan opublikowanego w środę przewaga przeciwników wyjścia W. Brytanii z UE (Brexit) nad jego zwolennikami wynosi teraz 7,6 pkt proc. Badania ośrodków YouGov i ICM, przeprowadzone drogą elektroniczną, sugerują natomiast równy podział między przeciwnikami i zwolennikami Brexitu, podczas gdy sondaż telefoniczny ośrodka Survation wskazuje na wynoszącą 6 pkt proc. przewagę tych, którzy chcą pozostania kraju w UE (44 proc. do 38 proc.).

Ośrodki badania opinii podkreślają, że decydująca w referendum będzie frekwencja: im będzie mniejsza, tym mocniejszy będzie obóz zwolenników wyjścia z UE, gdyż tworzy go elektorat bardziej zdyscyplinowany i zdecydowany głosować.

Referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca.

(ug)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Brexit

RMF FM/PAP