Były oficer rosyjskiej marynarki skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo

Środa, 13 kwietnia 2016 (17:49)

Sąd w Kaliningradzie skazał byłego oficera rosyjskiej marynarki wojennej Jewgienija Matajtisa na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Litwy - poinformowała Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). 39-letni Matajtis przyznał się na procesie do przekazywania litewskiemu wywiadowi wojskowemu zastrzeżonych informacji. Zwerbowano go w 2009 roku. W czerwcu 2015 roku został zatrzymany.

Według FSB Matajtis przez sześć lat w zamian za comiesięczne wynagrodzenie zbierał informacje o rosyjskich siłach zbrojnych w okolicach Kaliningradu.

Matajtisowi wymierzono też grzywnę w wysokości 200 tys. rubli (3042 dol.) i pozbawiono go stopnia oficerskiego; wyrok będzie odbywał w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Rzecznik litewskiego MSZ Kestitus Vaszkeleviczius powiedział agencji AFP, że przedstawiciel konsulatu Litwy był obecny na procesie, lecz nie miał zgody na kontakt z oskarżonym.

W ubiegłym tygodniu FSB poinformowała, że inny Litwin aresztowany w ubiegłym roku, Aristidas Tamoszaitis, został skazany na 12 lat więzienia za szpiegostwo.

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP