Brat krwawego dyktatora zmarł na raka w Bagdadzie

Poniedziałek, 8 lipca 2013 (18:00)

Przyrodni brat Saddama Husajna, Sabawi Ibrahim al-Hassan, zmarł na raka w szpitalu w Bagdadzie. Mężczyzna był skazany na karę śmierci za zbrodnie, których dopuścił się jako szef irackiej służby bezpieczeństwa. W słynnej amerykańskiej talii kart z wizerunkami najbardziej poszukiwanych członków reżimu Saddama był szóstką karo.

Iracki wiceminister sprawiedliwości Buszo Ibrahim powiedział agencji Associated Press, że o świcie Hassana przewieziono z więzienia do szpitala po tym, jak jego stan gwałtownie się pogorszył.

Sabawi Ibrahim al-Hassan był szefem wywiadu i służby bezpieczeństwa w okresie pierwszej wojny nad Zatoką Perską. Później kierował aparatem bezpieczeństwa, a w 1996 roku został doradcą Saddama. Jego syn Ajman Sabawi Ibrahim został aresztowany w Tikricie, rodzinnym mieście Saddama, i skazany na dożywocie za nielegalne posiadanie broni i produkowanie bomb, ale w 2006 roku udało mu się uciec.

Po amerykańskiej inwazji z 2003 roku Hasan żył na wygnaniu, ale w 2005 roku został deportowany z Syrii do Iraku. Był podejrzewany o kierowanie z Syrii operacjami zwolenników Saddama w Iraku i finansowanie tych operacji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP