Bieńkowska na przesłuchaniu u Junckera. Trwało mniej niż pół godziny

Środa, 3 września 2014 (20:39)
Aktualizacja: Środa, 3 września 2014 (20:52)

Jean-Claude Juncker spotkał się z Elżbietą Bieńkowską - taką informację podała w środę po godzinie 20 na Twitterze rzeczniczka przyszłego szefa Komisji Europejskiej Natasha Bertaud. Dołączyła zdjęcie z rozmowy Junckera i Bieńkowskiej. Jak donosi z Brukseli korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, przesłuchanie trwało mniej niż pół godziny. Bieńkowska nie chciała później rozmawiać z dziennikarzami.

W obecnej Komisji Europejskiej rynek wewnętrzny i usługi to jeden z najważniejszych resortów. Zajmował się nim Francuz Michel Barnier. Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. W czasie kryzysu finansowego w strefie euro rola tego komisarza zyskała na znaczeniu, bowiem odpowiadał on za reformę regulacji dotyczących banków.

W środę po południu polityk PO Tomasz Lenz podał, że Donald Tusk poinformował na posiedzeniu zarządu PO, że Polska będzie starała się o tekę komisarza ds. rynku wewnętrznego dla Elżbiety Bieńkowskiej.

Wywiady z kandydatami na komisarzy przyszły szef KE rozpoczął we wtorek. Według wcześniejszych informacji, polska wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju miała spotkać się z nim dopiero jutro rano.

"Pełne wsparcie premiera"

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniała w środę, że Bieńkowska ma pełne wsparcie premiera. Rada Ministrów była przekonana, że to bardzo dobra kandydatura. Oczywiście premier uważa, że pani Bieńkowska jest bardzo dobra - mówiła.

Zarząd Platformy Obywatelskiej rekomenduje Ewę Kopacz na stanowisko premiera. "Ta decyzja nie jest dla mnie wiążąca" - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, do którego należy decyzja ws. desygnowania nowego szefa rządu. Na posiedzeniu zarządu PO premier Donald Tusk poinformował... czytaj więcej

Ostateczny skład przyszłej Komisji Europejskiej, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez rządy państw UE, ma być znany w przyszłym tygodniu. Dopiero potem Juncker przystąpi do podziału kompetencji pomiędzy komisarzy.

Na przełomie września i października planowane są przesłuchania kandydatów na komisarzy w komisjach europarlamentu, zaś w październiku nad zatwierdzeniem nowej KE głosować ma cały Parlament Europejski.

Nowa Komisja rozpocznie pracę 1 listopada.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Edyta Bieńczak

RMF FM/PAP