Ważąca ponad dwieście kilogramów bomba znajdowała się w bagażniku samochodu, który w sobotę wieczorem sforsował barierę przed główną siedzibą policji w Belfaście w Irlandii Północnej. Jak podały w niedzielę brytyjskie media, sprawcy zbiegli, a bomba eksplodowała tylko częściowo.

Do incydentu doszło około godziny 19. czasu lokalnego. Nikt nie odniósł obrażeń. Podejrzewa się, że za nieudanym zamachem stoi któraś z rozłamowych grup republikańskich.

Według szefa północnirlandzkiej policji (PSNI - Police Service of Northern Ireland) Matta Baggotta, bomba mogła wywołać duże spustoszenia i pociągnąć za sobą ofiary w ludziach, gdyby została prawidłowo zdetonowana.

W innym incydencie, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę, ulsterska policja aresztowała trzy osoby po tym, jak ostrzelano posterunek policji w hrabstwie Fermanagh. Policja odpowiedziała ogniem. Nie ma doniesień o rannych. Celem ataku miał być miejscowy policjant.

Nie ulega wątpliwości, że sprawcy tych ataków usiłują podkopać polityczny proces w Irlandii Północnej - uważa minister Paul Goggins, odpowiedzialny za bezpieczeństwo w rządzie prowincji. Goggins nazwał ataki "zuchwałymi", a ich sprawców garstką, usiłującą sterroryzować ogromną większość ludzi pragnących pokoju.

W ostatnich tygodniach w Irlandii Północnej zaobserwowano wzmożoną działalność rozłamowych organizacji republikańskich. W ocenie niezależnej komisji monitorującej sytuację w regionie (IMC), takiej aktywności nie notowano od blisko sześciu lat. Komisja sądzi, iż dwie organizacje: RIRA (Prawdziwa IRA) oraz CIRA (IRA-Kontynuacja) coraz częściej współpracują ze sobą, zwiększając w ten sposób zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i wywierając presję na siły bezpieczeństwa. Ostatni raport komisji odnotowuje 11 prób zamachów przeciwko funkcjonariuszom policji w okresie od 1 marca do 31 sierpnia bieżącego roku. 7 marca RIRA zabiła dwóch brytyjskich saperów przed wejściem do koszar Massereene w Antrim, raniąc dwóch doręczycieli pizzy, w tym Polaka. Dwa dni później w miejscowości Craigavon również w Antrim, CIRA zastrzeliła funkcjonariusza policji Stephena Paula Carrolla.