Austriacy kontrolują granice. Zatrzymano przemytników ludzi

Poniedziałek, 31 sierpnia 2015 (10:40)

Pięciu przemytników ludzi zatrzymano w Austrii po zaostrzeniu na granicach kontroli pojazdów, które mogłyby przewozić nielegalnych imigrantów. Poinformowały o tym austriackie władze. Kontrole rozpoczęto wczoraj wieczorem.

Od czasu, kiedy zaczęliśmy wprowadzać te środki, które uzgodniliśmy z Niemcami, Węgrami i Słowacją, znaleźliśmy ponad 200 uchodźców w takich pojazdach i zatrzymaliśmy pięciu przemytników ludzi - powiedział dyrektor generalny ds. bezpieczeństwa publicznego w austriackim MSW Konrad Kogler.

Na wschodzie Austria graniczy z Węgrami, Słowacją, Słowenią i Czechami. Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner zapowiedziała, że kontrole pojazdów na wszystkich ważnych przejściach granicznych w tej części kraju zostały wprowadzone się na czas nieokreślony. Jednocześnie zaznaczyła, że nie są to klasyczne kontrole graniczne. Nie naruszamy Schengen - podkreśliła.

Na prowadzącej do Austrii autostradzie M1 na Węgrzech utworzył się w poniedziałek rano 20-kilometrowy korek - informują węgierskie media.

Kilkadziesiąt ciał w ciężarówce

W zeszłym tygodniu w ciężarówce porzuconej przy autostradzie we wschodniej Austrii znaleziono zwłoki 71 uchodźców. Pojazd miał węgierskie numery rejestracyjne. Na Węgrzech aresztowano już w związku ze śmiercią uchodźców pięć osób - czterech Bułgarów i Afgańczyka.

(MRod)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24-PAP