Amnesty International: Ukraina sprzedawała broń do Sudanu Południowego

Wtorek, 26 września 2017 (15:55)

Amnesty International oskarża ukraińską państwową firmę Ukrinmash o sprzedawanie broni do Sudanu Południowego, gdzie trwają krwawe walki - poinformował ukraiński oddział tej organizacji.

W 2014 roku Ukrinmash zawarł kontrakt z prywatnymi firmami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii na dostawę tysięcy karabinów, moździerzy i wyrzutni rakietowych do Sudanu Południowego, gdzie została wykorzystana do "morderstwa tysięcy cywili" - napisano w komunikacie.

Amnesty International podkreśla, że działanie to jest sprzeczne z traktatem o handlu bronią, podpisanym przez Ukrainę. Broń miała trafić do ministerstwa obrony Sudanu Południowego. 

Sudan Południowy oddzielił się od Sudanu w 2011 roku. Od 2013 roku trwa tam krwawa wojna domowa, w której zginęły co najmniej 50 tysięcy osób.

Przedstawiciel Ukrinmash w rozmowie z ukraińskimi mediami zaprzeczył doniesieniom Amnesty International, twierdząc, że nie było nigdy żadnych dostaw do Sudanu Południowego. Dodał jednak, że faktycznie firma podpisała umowę z International Golden Group ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak kontrakt nie został zrealizowany. 

(az)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

RMF24