Amazon zabronił policji USA korzystania z programu rozpoznawania twarzy

Czwartek, 11 czerwca 2020 (08:20)

Amazon, amerykański gigant technologiczny, wprowadził roczne moratorium na korzystanie przez policję z jego oprogramowania do rozpoznawania twarzy.

"Mamy nadzieję, że to roczne moratorium da Kongresowi USA wystarczająco dużo czasu na wdrożenie odpowiednich regulacji zapewniających etyczne wykorzystanie tej technologii" - podkreślił Amazon w komunikacie.

Amerykańscy działacze na rzecz swobód obywatelskich wyrażali ostatnio obawy, że system rozpoznawania twarzy "Rekognition" może prowadzić do niesprawiedliwych aresztowań podczas protestów przeciwko brutalności policji i rasizmowi, które wybuchły po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda.

Emocjonalne wystąpienie brata George'a Floyda: Zakończcie ból

"Zakończcie ból, zakończcie nasze zmęczenie" - apelował na posiedzeniu komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów Philonise Floyd, brat zabitego przez policję George'a. Wzywał parlamentarzystów, by wysłuchali apeli o zmianę. czytaj więcej

Już wcześniej krytycy tego systemu wskazywali też na błędne identyfikowanie osób o ciemniejszej skórze.

We wtorek innym amerykański koncern technologiczny, IBM, ogłosił, że wycofuje się z technologii rozpoznawania twarzy, ponieważ może być ona wykorzystywana do masowego nadzoru i profilowania na tle etnicznym.

Firma wezwała również do stworzenia w USA nowych regulacji na poziomie federalnym, które miałyby pomóc egzekwować odpowiedzialność za nadużycia ze strony policji.

"To dobry moment, by zacząć narodowy dialog na temat tego, czy technologia rozpoznawania twarzy powinna być wykorzystywana przez krajowe organy ścigania" - podkreślił prezes IBM w liście do polityków.

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Urszula Gwiazda

RMF FM/PAP