27:1 dla Donalda Tuska. Unia nie będzie już taka sama

Piątek, 10 marca 2017 (07:11)

"Decyzja zapadła jednomyślnie - bez Polski" - ironizował prezydent Francji Francois Hollande po reelekcji Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Tuska poparło 27 państw UE, przeciwna była tylko Polska. To pierwszy przypadek w historii Unii, kiedy na tak wysokie stanowisko wybrano kogoś wbrew woli jego kraju.

Jak komentuje brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon: Unia nie będzie już taka sama. Jeszcze kilkanaście lat temu takie siłowe rozwiązanie, wymuszanie decyzji byłoby nie do pomyślenia: zgodnie bowiem z europejskim duchem dyskutowano wówczas tak długo, aż osiągnięto kompromis.

Jacek Saryusz-Wolski: Patriota (nie)potrzebny?

Na pewno nie będzie przewodniczącym Rady Europejskiej. A przynajmniej nie teraz. Jakie więc będą jego losy? Decyzja podjęta przez unijnych liderów na szczycie w Brukseli, wcale nie zamyka dyskusji o przyszłości Jacka Saryusz-Wolskiego. czytaj więcej

Co więcej, takie sytuacje będą się mogły teraz powtarzać.

Pozytywem - jak zauważa nasza dziennikarka - jest to, że Polska uświadomiła unijnym krajom, że procedury wyboru na wysokie unijne stanowiska są nieprzejrzyste. Premier Malty, która w tym półroczu przewodniczy Unii, Joseph Muscat zapowiedział w rozmowie z wysłannikami RMF FM na szczyt, że jeszcze w tym roku odbędzie się debata na temat sposobu wyboru szefa Komisji Europejskiej, szefa eurogrupy czy przewodniczącego Rady Europejskiej.

Jeżeli w efekcie tej dyskusji nastąpią zmiany - będzie to zasługa Polski.


Zobaczcie naszą relację na żywo z pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli:

Donald Tusk ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej

Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. "Dziękuje za ten znak solidarności. Jak wiecie, solidarność była zawsze ważna w moim życiu, prywatnym i politycznym. Naprawdę wiem, ile ona znaczy" - powiedział Tusk w krótkiej publicznej części posiedzenia Rady... czytaj więcej

(e)

Artykuł pochodzi z kategorii: Świat

Katarzyna Szymańska-Borginon