Nie sądzę, żeby to było pytanie pana prezydenta, bo nie jest zbyt rozważnie sformułowane - w ten sposób Donald Tusk skomentował treść pytania, na jakie Polacy mieliby odpowiedzieć w referendum w sprawie terminu przyjęcia przez Polskę euro. Propozycja pytania padła w Kontrwywiadzie RMF FM, którego gościem był prezydencki minister Michał Kamiński. Szef polskiego rządu spotkał się w Hamburgu z Angelą Merkel. To była dobra rozmowa - ocenił rzecznik rządu Paweł Graś.

REKLAMA

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Konradem Piaseckim Michał Kamiński zdradził, że prezydent nie wyklucza skierowania do Senatu wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie daty wejścia Polski do strefy euro.

Według Kamińskiego, pytanie referendalne mogłoby brzmieć: Czy chcesz rezygnacji ze złotówki, rezygnacji z suwerennej polityki monetarnej państwa polskiego i przejścia do strefy euro na przykład w przedziale lat 2012-2016?.

Nie wierzę. Nie psujcie mi nastroju przed tym ważnym spotkaniem - tak na treść pytania, zacytowaną przez dziennikarzy, zareagował Donald Tusk w drodze na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Hamburgu:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Przed rozmową z Angelą Merkel szef polskiego rządu miał nadzieję, że niemiecka kanclerz poprze jego ideę szukania jednolitego, wspólnego dla całej Unii Europejskiej planu walki z kryzysem. Na niedzielnym szczycie wspólnoty w Brukseli Donald Tusk ma bowiem zamiar sprzeciwić się państwom, opowiadającym się za protekcjonizmem. Polski premier ma również nadzieję wywalczyć złagodzenie kryteriów przyjęcia do strefy euro.

To była dobra, szczera i otwarta rozmowa - zdradził po spotkaniu Tuska i Merkel rzecznik rządu Paweł Graś. Myślę, że nastąpiło bardzo poważne zbliżenie stanowisk - stwierdził:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio