To nie Kubuś Puchatek, Koralgol ani Yogi zamieszkują Tatrzański Park Narodowy. Niedźwiedzie brunatne są szybkie, wielkie i dumne! W kampanii „Nauczymy Was szacunku” niedźwiedzie z TPN-u domagają się przestrzegania zasad dzikiej natury.

REKLAMA

Pozory mylą

Niedźwiedzie brunatne są często utożsamiane ze słodkimi, pluszowymi misiami czy nieco niezgrabnymi niedźwiadkami. W rzeczywistości zwierzęta te są największymi lądowymi drapieżnikami. Waga dorosłego osobnika przekracza 350 kilogramów. Ich pozorna niezdarność wynika z budowy ciała, jednak poruszają się bardzo płynnie. Potrafią rozwinąć prędkość nawet do 50 km/h i nie ma dla nich znaczenia, czy biegną w dół, czy w górę stoku.

Tatrzański Park Narodowy przestrzega przed schodzeniem ze szlaku, a w razie spotkania z niedźwiedziem zaleca zachowanie spokoju. Ważne, aby nie prowokować zwierzęcia i nie patrzeć mu w oczy, starając się przy tym mówić do niego. Niedźwiedzie pamiętające polowania i kłusowników unikają ludzi. Rozpoznając ludzki głos, zwykle przestają się interesować obiektem. Jednak jeśli nie uda się odejść, a zwierzę wciąż bacznie nas obserwuje, zamiast uciekać, najlepiej położyć się na ziemi, podkurczyć nogi, nie zdejmując przy tym plecaka, który w razie ataku ochroni nas przed pazurami niedźwiedzia.

Kampania Niedźwiedzi z TPN-u nawołuje do okazania szacunku dzikiej przyrodzie. Przewrotnie i z przymrużeniem oka utożsamia niedźwiedzie brunatne z kibicami, którzy zaznaczają swój teren, domagając się szacunku dla klubowych barw. My z kolei chcemy, aby turyści pamiętali, że to właśnie oni są gośćmi w domu niedźwiedzia i należy mu się szacunek na „dzielni” – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Człowiek stwarza wiele pokus

Pozostawiając na szlaku jedzenie lub śmieci człowiek stwarza pokusę dla niedźwiedzia. Zdarza się, że zwierzęta te, zwabione zapachem, mogą zdewastować parking lub samochód. Mają bardzo dobry węch i wyczują nawet schowany w bagażniku chleb czy karton z mlekiem. Warto pamiętać, aby przed opuszczeniem swojego pojazdu usuwać z niego wszystkie pokarmy.

W ramach kampanii „Nauczymy Was szacunku” Niedźwiedzie z TPN-u za pomocą kibicowskich atrybutów uczą prawidłowych zachowań w górach. Można ich zobaczyć w spocie w kinach w całej Polsce, pozostawiają także ślad na transparentach i flagach rozwieszonych w Zakopanem i okolicy. Ukazał się także „Niedźwiednik Kulturalny. Ultramagazyn Niedźwiedzi z TPN-u”, czyli specjalne wydawnictwo poświęcone niedźwiedziom brunatnym, ich relacjom z człowiekiem, a także zasadom, jakie panują na „dzielni”. Będzie można w nim przeczytać także o tym, co warto zabrać ze sobą w góry i jak się zachować, kiedy spotkamy na swojej drodze niedźwiedzia.

(mpw)