​Pozostawiony na lotniskach bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie. Warto pilnować toreb i walizek, by uniknąć problemów - radzi w związku z rozpoczęciem wakacji Straż Graniczna. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi 500 zł mandatu.

REKLAMA

Według Straży Granicznej bagaże pozostawiane są najczęściej przez roztargnienie lub bezmyślność. Bywają też porzucane jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Zdarza się, że pozostawiona walizka jest pusta, bo została uszkodzona, a rzeczy z niej - przepakowane do innej torby.

Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 złotych. Straż Graniczna podaje, że tylko w ubiegłym roku pirotechnicy 780 razy interweniowali w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami. Funkcjonariusze wystawili też w 2016 roku 245 mandatów na łączną kwotę 74,7 tys. złotych.

Zgodnie z procedurami pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jak potencjalne zagrożenie - przypomina Straż Graniczna. W takim przypadku wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa, i w razie konieczności zarządza się ewakuację.

Pirotechnicy sprawdzają podejrzany bagaż przy użyciu specjalistycznego sprzętu, z pomocą psa szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. Przy braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, jest on neutralizowany, co oznacza jego zniszczenie wraz z całą zawartością.

W interesie podróżnych jest, by pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na upragnione wakacje. Dlatego apelujemy do podróżnych: "Podróżny, stój na straży swych bagaży!" - podkreślono w informacji Straży Granicznej.

Zaostrzone przepisy Kodeksu Granicznego Schengen

Od 7 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy Kodeksu Granicznego Schengen i wszyscy podróżni przekraczający zewnętrzną granicę strefy Schengen, czyli również obywatele UE, a nie jak dotychczas tylko obywatele państw trzecich, są poddawani odprawie szczegółowej.

To oznacza, że każda osoba jest sprawdzana w krajowych i europejskich bazach danych, w celu potwierdzenia, że nie jest poszukiwana, nie obowiązuje jej zakaz wjazdu na terytorium UE czy też - co najważniejsze - że nie została zastrzeżona jako osoba stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego.

W związku z powyższym podróżni nie powinni zostawiać odprawy granicznej na ostatnią chwilę. Nie chodzi o jeszcze wcześniejsze stawianie się na lotnisku, ale o wcześniejsze podchodzenie do samej odprawy paszportowej. Stawienie się na lotnisku nawet cztery godziny wcześniej nic nie da, jeśli ten czas zostanie spędzony na zakupach - wskazuje SG.


(łł)