Jest już gotowa wstępna lista podmiotów gastronomicznych i turystycznych na Lubelszczyźnie, które będą mogły liczyć na rządowe rekompensaty związane z wprowadzeniem na tym terenie stanu wyjątkowego - poinformował w rozmowie z RMF FM wojewoda lubelski Lech Sprawka. "To nie jest sytuacja porównywalna do lockdownu" - podkreślił.

REKLAMA

W miejscowociach objtych stanem wyjtkowym na obszarze przygranicznym wojewdztw podlaskiego i lubelskiego montowane s tablice informacyjne. pic.twitter.com/j4rWDk5nXu

Kaminski_M_September 2, 2021

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią. Chodzi o część województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Dzisiaj odbyła się wideokonferencja z udziałem pana ministra Kamińskiego, pana ministra Szefernakera oraz ministra Wąsika. Wzięli w niej udział również gospodarze gmin, na terenie których znajdują się miejscowości, które objęte są obszarem stanu wyjątkowego - relacjonował wojewoda lubelski Lech Sprawka w rozmowie z dziennikarką RMF FM Karoliną Michalik. Wyjaśnialiśmy pewne zagadnienia, które związane są przede wszystkim z ograniczeniami - to one wymagają najwięcej wyjaśnień. Treść rozporządzenia prezydenta jest już znana. Oczekujemy na opublikowanie rozporządzenia Rady Ministrów, które uszczegółowi te 7 punktów paragrafu 2 rozporządzenia prezydenta. Szczególnie uszczegółowi kwestie dotyczące przede wszystkim przebywania osób, które na stałe nie zamieszkują tych miejscowości - dodał.

Pragnę uspokoić wszystkich mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym, że są to ograniczenia tak skonstruowane, żeby absolutnie nie ograniczyć jakiekolwiek aktywności mieszkańców zamieszkujących te tereny - tłumaczył Sprawka w RMF FM. Zarówno jeśli chodzi o życie prywatne, ale również aktywność zawodową są to maksymalnie zmniejszone ograniczenia w stosunku do tych, które daje ustawa - dodał.

Pytany o reakcje na decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w wybranych powiatach województw lubelskiego i podlaskiego, Sprawka odparł: "Żaden z samorządowców z terenu województwa podlaskiego i województwa lubelskiego nie poddał żadnej krytycznej ocenie samego faktu wprowadzenia stanu wyjątkowego - wręcz przeciwnie". Warto uruchomić pokłady empatii w stosunku do tych mieszkańców, którzy funkcjonują w pasie przygranicznym. Maksymalnie jako państwo musimy zabezpieczyć ich poczucie bezpieczeństwa - dodał wojewoda lubelski.

"Wesela będą mogły funkcjonować"

Lech Sprawka zapewniał w rozmowie z RMF FM, że codzienne życie mieszkańców regionów objętych stanem wyjątkowym praktycznie się nie zmieni.

Jedyne ograniczenie, które może powodować pewne ograniczenia aktywności zawodowej dotyczy tak naprawdę działalności gastronomicznej i turystycznej. Dzisiaj w czasie konferencji zafunkcjonowała zapowiedź, że prace są intensywnie prowadzone w celu zrekompensowania ewentualnych strat w tych dwóch sferach działalności. Według wstępnej oceny na terenie województwa lubelskiego będzie to dotyczyć około 120 podmiotów - wyjaśnił Sprawka. Ocenił też, że nie można porównywać tej sytuacji z lockdownami związanymi z epidemią koronawirusa.

To nie jest sytuacja porównywalna do lockdownu, dlatego że lockdown oznaczał całkowite zamknięcie, natomiast te aktywności będą funkcjonować, ale będą ograniczone poprzez niemożliwość uczestnictwa w tej działalności osób spoza tego terenu - oświadczył wojewoda lubelski. Mieszkańcy tych terenów będą mogli korzystać czy z restauracji i nawet hoteli czy jakiś innych form działalności. Aktywność społeczna też nie jest w 100 proc. ograniczona - np. wesela będą mogły być funkcjonować, ponieważ z tych ograniczeń one będą wyłączone - zauważył.