Bez dostaw prądu pozostaje około 7 tys. odbiorców na terenie województw: zachodniopomorskiego (4 tys.), opolskiego (1,6 tys.), warmińsko-mazurskiego (970) i podlaskiego (423) - poinformował w niedzielę na Twitterze z-ca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz. Zaznaczył, że to stan na godzinę 15.30.

REKLAMA

Jak podkreślił Świszcz, obecnie we wskazanych regionach prowadzone są prace naprawcze.

AWARIE ENERGETYCZNE - wg stanu na godz. 10.30 bez prdu pozostaje okoo 8 tys. odbiorcw na terenie 3 wojewdztw: zachodniopomorskiego (4,7 tys.), podlaskiego (2,2 tys.) i wielkopolskiego (1 tys.). Prace naprawcze trwaj.

Kubiak_Marek6416 czerwca 2019

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło ponadto Alert RCB z SMS-owym ostrzeżeniem o bardzo silnym wietrze i intensywnych burzach z gradem, które mogą wystąpić w niedzielę na Podkarpaciu i Podlasiu. RCB ostrzega przed gwałtownymi burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem w tych województwach. Możliwe są również podtopienia.

AKTUALIZACJA #AlertRCB : SMS z ostrzeeniem zosta dzisiaj wysany take na Podkarpacie. Uwaga! Dzi (16/06) gwatowne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Moliwe podtopienia. Nie chowaj si pod drzewami. Jeli moesz zosta w domu. #wiatr #burza pic.twitter.com/LAPhxT7MnZ

RCB_RP16 czerwca 2019

Alert RCB obowiązuje w niedzielę po południu i przez całą noc. Dotyczy siedmiu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego.

Na tych obszarach mogą wystąpić bardzo silny wiatr, w porywach do 115-130 km/h, a także intensywne burze z gradem.

#AlertRCB Ostrzeenie przed burzami zostao dzi wysane osobom w woj. podlaskimUwaga! Dzisiaj (16.06) przewidywany bardzo silny wiatr, burze i grad. Moliwe przerwy w dostawie prdu. Nie chowaj si pod drzewami. Jeli moesz zosta w domu. #wiatr #burza pic.twitter.com/2lNXvoEY4G

RCB_RP16 czerwca 2019

W komunikacie na stronie internetowej RCB przypomniano, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni. Jeżeli znajdujemy się poza domem, powinniśmy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Jeżeli jesteśmy w podróży, lepiej zostać w samochodzie. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Sprawdź, gdzie występują burze!




Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy przygotować się na przerwy w dostawie prądu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.