Mikołaj Kopernik obchodzi 538 urodziny. Będą kartki z życzeniami, tort i mnóstwo gości. Wielki astronom, twórca heliocentrycznej teorii budowy Układu Słonecznego, swoje urodziny świętować będzie w Olsztynie. Początek zabawy w samo południe w tamtejszym planetarium.

REKLAMA

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. W Olsztynie - stolicy historycznej Warmii - spędził 40 lat życia. Miasta nie od dziś rywalizują o prawa do wykorzystywania postaci astronoma.

Wczoraj Mikołaj Kopernik odwiedził Toruń wraz ze swoją gosposią, Anną Schilling, przez część naukowców uważaną za kochankę uczonego.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Dziś świętować będzie w Olsztynie. Na wielki tort astronom zaprasza punktualnie o 15.00.

Plan obchodów urodzin Mikołaja Kopernika

o godz. 11 - spacer śladami Mikołaja Kopernika, start dziedziniec zamku
o godz. 12 - spektakl "Mikołaj Kropielnik" (hol dolny planetarium)
o godz. 12.45 - malowanie wielkiej kartki urodzinowej dla Mikołaja Kopernika (hol górny BWA)
o godz. 13 - spektakl uczniów III LO im. M. Kopernika w Olsztynie (sala projekcyjna planetarium)
o godz. 14 - prezentacja multimedialnego projektu "Kopernik Warmiakiem", minibenefis Mariana Czarkowskiego
o godz. 15 - tort urodzinowy
o godz. 15.30 - spotkanie dr Jerzym Sikorskim, autorem "Prywatnego życia Mikołaja Kopernika" (sala projekcyjna planetarium)
o godz. 16 - występ Elżbiety i Andrzeja Mierzyńskich: melorecytacje poezji dedykowanej jubilatowi z muzyką i obrazem w tle (sala projekcyjna planetarium).

Wielki astronom odwiedził Toruń wraz ze swoją gosposią, Anną Schilling / Tomasz Fenske / RMF24
Wielki astronom odwiedził Toruń wraz ze swoją gosposią, Anną Schilling / Tomasz Fenske / RMF24
Wielki astronom odwiedził Toruń wraz ze swoją gosposią, Anną Schilling / Tomasz Fenske / RMF24
Wielki astronom odwiedził Toruń wraz ze swoją gosposią, Anną Schilling / Tomasz Fenske / RMF24

"Wstrzymał słońce, ruszył ziemię"

Kopernik najbardziej znany jest jako astronom i kanonik, ale był także prawnikiem, matematykiem, lekarzem, ekonomistą.

W 1541 roku Kopernik oddał do druku swoje najsłynniejsze dzieło "De Revolutionibus", które ukazało się ostatecznie w 1543 roku pod tytułem "De revolutionibus orbium coelestium". W tym sześciotomowym dziele Kopernik przedstawił m.in. teorię heliocentryczną budowy Układu Słonecznego, według której to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie jak zakładała teoria geocentryczna - Słońce z planetami wokół Ziemi.

Słynny astronom zmarł w 1543 roku we Fromborku i został pochowany we fromborskiej katedrze. W 2005 roku ogłoszono wyniki prac archeologicznych nad poszukiwaniem grobu Kopernika. Zespół kierowany przez prof. Jerzego Gąssowskiego ogłosił odnalezienie grobu i czaszki astronoma, a Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji wykonało na jej podstawie rekonstrukcję wyglądu twarzy Kopernika. Niektórzy naukowcy poddają jednak w wątpliwość identyfikację szczątków astronoma.

W 2010 roku odbył się powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika. Trumna ze szczątkami znalezionymi podczas prac archeologicznych została przewieziona z Olsztyna do Fromborka trasą przez miasta Warmii związane z działalnością naukowca.

Imię Kopernika noszą obiekty astronomiczne, instrumenty naukowe, instytucje naukowe i popularnonaukowe, a także wiele szkół. Na Księżycu znajduje się krater Kopernik o średnicy 107 km, krater o tej samej nazwie jest także na Marsie (ma 292 km średnicy). Imię polskiego astronoma nosi też planetoida (1322) Coppernicus.

W Warszawie działa Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, a w Toruniu Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W Toruniu znajduje się też muzeum poświęcone astronomowi - Dom Mikołaja Kopernika należący do Muzeum Okręgowego w Toruniu.