Zarzuty popełnienia przestępstw oszustwa na szkodę Skarbu Państwa - usłyszał m.in. Jakub Meresiński nowy właściciel Wisły Kraków. Jak powiedział RMF FM Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, oszustwa były związane z rozliczaniem podatku VAT przez trzy firmy, w których mężczyzna pełnił funkcję prezesa zarządy firmy. "Śledztwo prowadzone jest również przeciwko 14 innym osobom" - dodaje rzecznik. I jak podkreśla, postępowanie śledczych dotyczy lat 2012 - 2014. "W tym zakresie nie badamy kwestii dotyczącej zakupu klubu sportowego"- mówi Tomasz Ozimek. Po informacjach prokuratury, pojawiło się oświadczenie adwokata Jakuba Meresińskiego, w którym m.in. zgadza się na podawanie pełnego nazwiska swojego klienta.

REKLAMA

W toku tego postępowania prokurator zarzucił Jakubowi M. popełnienie przestępstw prania brudnych pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej celem było wyłudzanie podatku VAT - tłumaczy rzecznik częstochowskiej prokuratury.

Prokurator bada transakcje gospodarcze pomiędzy firmami, które były założone w Polsce, ale również poza granicami kraju m.in. w Czechach i w Wielkiej Brytanii. Zwróciliśmy się z wnioskami o pomoc prawną do prokuratur w tych krajach. I czekamy na realizację wniosków. Od tego uzależniony jest termin zakończenia tego postępowania - dodaje Tomasz Ozimek z prokuratury w Częstochowie.

Wisła Kraków nie komentuje pozaklubowej działalności swoich właścicieli - powiedział poproszony o komentarz do sprawy rzecznik krakowskiego klubu Damian Juszczyk. Śledczy z Częstochowy również podkreślają, że zarzuty postawione Jakubowi Meresińskiemu dotyczą wcześniejszych lat i nie mają związku z przejęciem przez niego Wisły Kraków. W piątek pojawiło się oświadczenie adwokata Meresińskiego. Czytamy w nim m.in: w związku z ostatnimi publikacjami medialnymi atakującymi osobę Pana Jakuba Meresińskiego, w których wskazuje się, jakoby dopuścił się on przestępstw prania brudnych pieniędzy oraz narażenia Skarbu Państwa na wielomilionowe straty (...) należy podnieść, że zgodnie z konstytucją "każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE

Jezeli kto ma 30 lat i nie umie odpowiedzi skd ma kas i dlaczego jest bogaty to sprawa mierdzi na odleglo. Tyle w temacie!

BoniekZibi5 sierpnia 2016

Pod koniec lipca pojawił się informacja, że Wisła Kraków ma nowego właściciela. Nie jest tajemnicą, że od wielu miesięcy prowadzone były rozmowy z firmami i inwestorami zainteresowanymi aktywnym zaangażowaniem się w budowanie przyszłości "Białej Gwiazdy". Proces sprzedaży trwał długo ze względu na wybór inwestora, który zapewni klubowi jego rozwój i będzie dbał o wizerunek i tradycję. Z kilku ofert została wybrana ta, która po wszechstronnej analizie spełniła wszystkie postawione warunki i oczekiwania - napisano w komunikacie.

Jak zaznaczono, "23 lipca 2016 roku podpisana została umowa warunkowa o zbyciu posiadanych akcji i zmianie głównego akcjonariusza klubu. Dzisiaj - po wypełnieniu ściśle określonych warunków - Wisła Kraków SA zyskała nowego inwestora strategicznego". W komunikacie przypomniano, że prawie 20 lat temu rozpoczęła się współpraca klubu z Grupą Tele-Fonika Kable. 31 grudnia 1997 r. w miejsce Autonomicznej Sekcji Piłki Nożnej Wisły Kraków, powstała spółka pod nazwą "TS Wisła Kraków Piłka Nożna Spółka Akcyjna". Zdecydowaną większość akcji wykupił wówczas Bogusław Cupiał (właściciel Tele-Foniki).

(ug)