O tym, że niedźwiedzica zamieszka w poznańskim ZOO, zdecydował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, dyrekcja poznańskiego ogrodu oraz weterynarze z Przemyśla, którzy 1 kwietnia zajęli się zwierzęciem. Niedźwiadek był osłabiony i odwodniony.

REKLAMA

Spełniliśmy swoje zadanie najlepiej jak potrafiliśmy i nasza rola się kończy. Uratowaliśmy pacjenta, ustabilizowaliśmy jego stan, poddaliśmy go gruntownej diagnostyce. Udało nam się uzyskać zadowalający przyrost masy. Zwierzę nie przywiązało się do człowieka, ma apetyt i rozwija się prawidłowo. Niestety na dzień dzisiejszy nie dysponujemy zapleczem przeznaczonym do dłuższej rehabilitacji tego gatunku, dlatego niedźwiadek został przez nas przygotowany do przekazania go placówce, która dysponuje warunkami niezbędnymi do podjęcia się kolejnego etapu opieki - mówi Jakub Kotowicz, wiceprezes Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Zwierzę uratowali pracownicy Nadleśnictwa Cisna, którzy nie mogli znaleźć żadnych śladów obecności matki niedźwiedzicy. Leśnicy stwierdzili, że maluch został porzucony i trzeba szybko udzielić mu pomocy.

Niedźwiadek trafił do nas w stanie znacznego osłabienia i odwodnienia. Bez obecności matki, a więc i braku dostępu do pożywienia jakim jest mleko, nie był w stanie poradzić sobie samodzielnie. W końcu zaczął słabnąć i próbował ratować się lgnąc do ludzi i trzymając się cały czas blisko drogi. To był już ostatni moment na interwencję. Relacje leśników obserwujących zwierzę od kilku dni i pierwsze nasze badania utwierdziły nas w przekonaniu, że podjęta próba ratunku była już w tym przypadku jedyną słuszną decyzją - tłumaczy Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii z przemyskiego ośrodka. Najlepszym wyjściem byłoby wypuszczenie zwierzaka na wolność. Problem w tym, że malucha trzeba przystosować do samodzielnego życia.

Nasze działania przede wszystkim ukierunkowaliśmy na poszukiwanie miejsca spełniającego odpowiednie warunki adaptacyjne. Niestety nie ma takich ośrodków w naszym kraju, ciężko również o takie w Europie. Stąd też w konsultacji z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska oraz ekspertami podjęliśmy decyzję o umieszczeniu małej niedźwiedzicy w poznańskim zoo - informuje Magdalena Grabowska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W Poznaniu zwierzęciu zostaną zapewnione warunki najbardziej zbliżone do naturalnych. Azyl dla niedźwiedzi został tam wybudowany specjalnie dla zwierząt, które z różnych powodów nie mogą trafić na wolność.

Nadleśnictwo Cisna ogłosiło konkurs na imię dla niedźwiedzicy. Chcieliby, aby było ono związane z Bieszczadami. Czyli miejscem, gdzie jest jej prawdziwy dom. Na propozycje czekają do piątku 22.04.2016 r. do godziny 20. TUTAJ ZNAJDZIECIE WSZYSTKIE SZCZEGÓŁY>>>

/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP