Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli dziś kontrolę poselską w Małopolskim Kuratorium Oświaty w Krakowie. Jest ona związana ze wzmacniającą role kuratorów nowelizacją Prawa oświatowego, nazywaną przez krytyków 'lex Czarnek".

REKLAMA

Z @KLubnauer, @kr_szumilas i @SowaMarek zoylimy zapowiedzian wizyt maopolskiej Kurator Owiaty @Br_Nowak. Uprzedzilimy o niej by kurator moga si przygotowa. I coI nie zastalimy ani kurator (podobno COVID), ani jej zastpcw. Dokumentw brak. Cyrk nie kuratorium pic.twitter.com/4gbDhuTHeA

OlekMiszalskiFebruary 4, 2022

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, nazywaną przez krytyków “lex Czarnek". Zwiększa ona rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Następnie kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury wyłączono organizacje harcerskie.

Koalicja Obywatelska sprzeciwia się "lex Czarnek" i liczy na zawetowanie go przez prezydenta. Posłowie KO przeprowadzili już w kilku kuratoriach kontrole dot. skarg rodziców na działania organizacji pozarządowych w szkołach. Jak poinformowali, takie przypadki były incydentalne. W ostatnich pięciu latach w kuratorium łódzkim nie było żadnej skargi, w mazowieckim były cztery, w kieleckim - zero, a w lubelskim - jedna.

"Lex Czarnek jest ustawą ideologiczną, Ma wziąć kuratorium pod but"

Kontrolę poselską w Małopolskim Kuratorium Oświaty w Krakowie rozpoczęli: Krystyna Szumilas, Katarzyna Lubnauer, Marek Sowa i Aleksander Miszalski. Krystyna Szumilas przekazała, że to druga taka kontrola posłów w tym urzędzie, ponieważ podczas poprzedniej nie udało się uzyskać potrzebnych informacji.

To małopolskie kuratorium było inspiracją do kontroli. Kurator Barbara Nowak w jednym z wywiadów powiedziała, że ok. 400 skarg zostało przesłanych od rodziców na działanie bezprawne organizacji pozarządowych w szkołach - tłumaczyła była minister edukacji Krystyna Szumilas. Jak się okazało, wyczytała to w raporcie Ordo Iuris i fundacji Rodzice chronią dzieci. Nie przeprowadziła kontroli, nie sprawdziła czy te dane są prawdziwe (...). Powiedziała, że wierzy Ordo Iuris - dodała.

Jak oceniła Szumilas, "lex Czarnek jest ustawą ideologiczną, która ma wziąć kuratorium pod but". To ustawa, która krępuje szkołę, zamyka przed światem - po to żeby nie pozwolić dzieciom zobaczyć, jaki świat jest naprawdę. Ma też zabrać kompetencje rodzicom, nauczycielom, bo może w szkole będą chcieli zorganizować sztab WOŚP - podkreśliła była minister edukacji.

Posłowie KO poinformowali, że nie zastali w piątek Małopolskiej kurator Oświaty. Barbara Nowak nie mogła dziś przyjechać do urzędu, ponieważ podejrzewa, że mogła zachowrować na Covid-19. Parlamentarzyści stwierdzili też jednak, że drzwi dyrektorów w kuratorium "były zamknięte". Poseł Marek Sowa podkreślił zarazem, że urząd ma być dla obywateli.

Z kolei Aleksander Miszalski ocenił, że małopolskie kuratorium jest "wyjątkowo sprawne" na polu dyscyplinowania nauczycieli. Według informacji posła, w poprzednim roku kontrola wykazała, że 50 proc. postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli w Polsce odbywa się właśnie w Małopolsce. Większość z nich nawet Ministerstwo Edukacji zwraca jako bezzasadne - powiedział Miszalski.