Trwa konflikt w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Dyrekcja zwolniła dyscyplinarnie trzech ratowników – funkcyjnych przedstawicieli dwóch związków zawodowych. Mieli oni nakłaniać kolegów do brania zwolnień i zastraszać tych, którzy chcieli zapełnić luki w dyżurach. Przez to miały nie wyjechać karetki do pacjentów. Dyrekcja pogotowia w wydanym oświadczeniu zapowiada złożenie doniesienia do prokuratury.

REKLAMA

Dyrekcja pogotowia zarzuca trzem zwolnionym związkowcom ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, stwarzające zagrożenie dla funkcjonowania zakładu pracy oraz życia i zdrowia pacjentów. Jak podkreśla w oświadczeniu, przepisy prawa w sposób bezwzględny nie chronią działaczy związkowych, którzy sami ich nie przestrzegają.

W wyniku działań związkowców - jak twierdzi dyrekcja - doszło do próby dezorganizacji pracy w pogotowiu polegającej na tym, że część ratowników poszła na zwolnienia lekarskie. Chodzi tu o część personelu z powiatu jarosławskiego. W oświadczeniu dyrekcja zaznacza, że "ratownicy biorący dyżury w zastępstwie kolegów będących na zwolnieniach spotykają się z agresją, ze strony osób aktywnie uczestniczących w tym nieformalnym proteście".

Dyrekcja deklaruje, że nie będzie udzielać więcej informacji w tej sprawie w związku z planowanym złożeniem doniesienia do prokuratury.

Zwolnieni związkowcy uważają zarzuty za absurdalne i zapowiadają odwołanie się do sądu pracy. Traktują to jako zastraszenie załogi a dla nich osobiście - karę za sprzeciwienie się propozycjom podwyżek złożonym przez dyrekcję pogotowia. Chodzi o segregację pracowników, na którą zwolnieni przedstawiciele dwóch związków zawodowych nie chcieli się zgodzić. Miałaby ona sprawić, że ratownicy z wykształceniem licencjackim zarabialiby o 500 złotych więcej od tych po studium, których jest zdecydowana większość.

Żeby było jasne. Pracownicy po studium i z licencjatem, jeżeli chodzi o pracę nie różnią się w żaden sposób zakresem obowiązków, możliwości, wiedzą, kompetencją czy uprawnieniami - mówią Jakub Boczar i Grzegorz Chrapek - zwolnieni związkowcy. Różnica polega na tym, że na studiach licencjackich nauka trwa rok dłużej i daje tytuł licencjata oprócz tytułu zawodowego ratownika medycznego - tłumaczą. Ustawa Państwowe Ratownictwo medyczne nie różnicuje ratowników pod tym względem. Mają ten sam status. My się nie zgadzamy się na segregowanie pod względem finansowym na tych z licencjatem i bez. Zabrania zresztą tego kodeks pracy -podkreślają zwolnieni związkowcy.

Jakub Boczar i Grzegorz Chrapek czekają, aż do prokuratury wpłynie doniesienie z pogotowia. Jak mówią, chętnie złożą zeznania, bo Ich zdaniem dyrekcja próbuje swoją odpowiedzialność za braki kadrowe zrzucić na związkowców.