Instytut Pamięci Narodowej dostanie w tzw. trwały zarząd nieruchomość przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Tak przewiduje porozumienie podpisane przez ministra skarbu, prezesa IPN oraz szefa Agencji Rozwoju Przemysłu. Centrala Instytutu przeniesie się tam wiosną przyszłego roku.

REKLAMA

IPN przeniesie się do nowej siedziby przy ul. Wołoskiej z wynajmowanego budynku przy ul. Towarowej, za który nie jest w stanie płacić. Do września 2013 roku IPN ma dostać nieruchomość w tzw. trwały zarząd.

Na Wołoską przeniosą się biura IPN; na powierzchni 6,5 tys. mkw. nie zmieszczą się jednak archiwa Instytutu. Na nie przygotowywany jest specjalny magazyn przy ul. Kłobudzkiej. Prezes IPN Łukasz Kamiński ujawnił, że ponieważ część dokumentów ma status tajnych, do nowego magazynu będą przewożone konwojami. Na razie są plany, że ubezpieczać je będzie służba ochrony IPN. Jeśli nie, będziemy się zwracali o pomoc do odpowiednich służb np. policji. To jest operacja porównywalna do tej z 2001/2002 roku, kiedy instytut przejmował te archiwa - dodał Kamiński.

W sierpniu Instytut poinformował, że spółka Ruch S.A. - właściciel budynku przy ul. Towarowej - sprzedała go firmie GHN należącej do grupy Skanska. IPN zajmował ten budynek od 2000 roku. W jego wyremontowanie zainwestował 40 milionów złotych.

Po sprzedaży biurowca IPN oświadczył, że nie mógł kupić tego budynku z powodu cięć budżetowych. Pod koniec sierpnia Rada IPN wystąpiła do premiera z prośbą o pomoc w uzyskaniu nowego budynku i wyjaśnieniu "zaniedbań związanych z tą sprawą", których według Rady dopuściło się Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Finansów.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video