Poród wcale nie musi kojarzyć się tylko z silnym bólem i traumatycznym przeżyciem. Rodzącym kobietom przysługuje szereg praw, z których powinny świadomie korzystać i domagać się ich respektowania. Oto najważniejsze z nich.

REKLAMA

Katalog praw przysługujących ciężarnym i rodzącym kobietom został zapisany w standardach dotyczących opieki okołoporodowej regulowanych rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

Punktem wyjścia jest prawo do poszanowania godności i intymności oraz tajemnicy lekarskiej, informacji i wyrażenia zgody na interwencje medyczne.

Prawo do informacji

Kobietą w ciąży oraz rodzącą może się opiekować lekarz ginekolog-położnik lub położna. Przysługuje jej prawo do zmiany lekarza, jeśli ma wątpliwości dotyczące opieki, czy proponowanego wobec niej postępowania oraz do zasięgnięcia opinii innego medyka albo innej położnej.


Wszystko, co proponuje lekarz, położna, czy pielęgniarka: badania, porady, leczenie, prowadzenie ciąży, opieka w czasie porodu i połogu, opieka nad noworodkiem powinny wynikać ze stanu zdrowia pacjentki i opierać się na aktualnych wynikach badań naukowych.

Kobieta ma prawo wyrazić, odmówić lub wycofać zgodę na badania, podawanie lekarstw, czy wykonywanie zabiegów. Aby zgoda była ważna, musi zostać poprzedzona wyczerpującą i zrozumiałą informacją od lekarza czy położnej i być wolna od nacisków.


Prawo do opieki ze strony osoby bliskiej

Przyszła mama powinna razem z lekarzem ginekologiem lub położną prowadzącą ciążę ustalić swój "plan opieki prenatalnej" i "plan porodu". Ma prawo do pełnej informacji na temat przebiegu porodu, koniecznych badań i zabiegów, a także metod łagodzenia bólu.


W czasie porodu kobieta może być aktywna i przyjmować dowolne pozycje. Przysługuje jej prawo do opieki ze strony osoby bliskiej. Może to być mąż, matka, przyjaciółka lub doula.

Interwencje medyczne podczas porodu - takie jakie cesarskie cięcie czy nacięcie krocza - mogą mieć miejsce tylko wtedy, gdy naprawdę są konieczne.

Zaraz po narodzinach dziecko powinno być położone na brzuchu mamy. Dopiero po dwóch godzinach noworodek powinien być dokładnie zbadany, zważony i zmierzony. Personel medyczny ma wspierać mamę w naturalnym karmieniu i zapewnić jej pomoc w domu.

Znając swoje prawa, można się domagać ich respektowania. Według danych z badań przeprowadzonych przez Fundację "Rodzić po Ludzku wynika", że ciężarne uważają wprowadzenie na oddziałach położniczych takich zmian, jak: likwidacja ogólnych sal porodowych, uregulowanie kwestii udzielania zgody na interwencje medyczne, bezpłatne porody rodzinne oraz edukacja samych kobiet rodzących, jak i personelu medycznego.

***

Od środy do piątku - w ramach akcji "Kto zadba o rodzące kobiety" - będziemy publikować materiały na temat zmian w opiece okołoporodowej. Czytaj więcej na ten temat w Interii i słuchaj na antenie radia RMF FM.