Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, zamordowanych 24 marca 1944 roku w Markowej - podał w sobotę Watykan. Małżonkowie z siedmiorgiem dzieci zostali zabici przez Niemców za ukrywanie żydowskich rodzin.

REKLAMA

Uznanie dekretu o męczeństwie to ważny krok na drodze do beatyfikacji rodziny Ulmów.

Z nienawiści do wiary

Dekret o męczeństwie Ulmów, zabitych z nienawiści do wiary, jak brzmi jego pełna nazwa, został zatwierdzony przez papieża w czasie audiencji dla prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynała Marcello Semeraro.

Ponadto Franciszek zatwierdził między innymi dekret o heroiczności cnót księdza Aleksandra Woźnego (1910-1983) - więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i w Dachau, prześladowanego w czasach stalinowskich, duszpasterza społecznika oraz księdza Ignacego Posadzego (1898-1984) - współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Do ich beatyfikacji wymagane będzie jeszcze uznanie cudu za ich wstawiennictwem.

Jest decyzja Watykanu o beatyfikacji Rodziny Ulmw!Rodzina Ulmw symbolizuje postaw tych Polakw, ktrzy zginli z rk Niemcw za niesienie w czasie okupacji pomocy ydom. Wicej na stronie #IPN dedykowanej Samarytanom z Markowej: https://t.co/PUQNQS9g6d pic.twitter.com/sEzbsYXfnX

ipngovplDecember 17, 2022

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

We wsi Markowa na Podkarpaciu (ówczesne województwo lwowskie) wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywającą ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat.

Józef Ulma urodził się w 1900 r. Był znanym w okolicy utalentowanym sadownikiem, hodował też pszczoły i jedwabniki. Był zarazem społecznikiem, bibliotekarzem i działaczem katolickim. Jego wielką pasją było fotografowanie. O 12 lat młodsza żona Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi.

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która ukrywała Żydów. Co najmniej 20 innych Żydów przeżyło okupację w pięciu chłopskich domach. Przed II wojną światową w Markowej mieszkało ok. 120 Żydów. Według historyków, w czasie okupacji niemieckiej co najmniej 1600 Polaków z terenu obecnego woj. podkarpackiego ukrywało ok. 2900 Żydów. Niemcy zamordowali w tym regionie ok. 200 Polaków ratujących Żydów.