Polska i Litwa chcą od KE rekompensat dla rolników i eksporterów wieprzowiny w związku z rosyjskim embargiem na import tego mięsa z UE. Komisarz UE ds. rolnictwa nie wykluczył tej możliwości, ale zastrzegł, że wszystko będzie zależało od skali problemu.

REKLAMA

Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) został wykryty 24 stycznia u dwóch padłych dzików na Litwie przy granicy z Białorusią. W związku z tym Rosja w praktyce zakazała importu wieprzowiny z całej UE. W poniedziałek z kolei polski Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wykrycie wirusa ASF u padłego dzika w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie). Wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, choroba nie przenosi się na ludzi.

W poniedziałek wieczorem na wniosek Polski i Litwy ministrowie rolnictwa państw UE omawiali w Brukseli konsekwencje przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz wprowadzonego w związku z tym przez Rosję zakazu importu wieprzowiny z całej Unii. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiadał, że Polska i Litwa poruszą temat rekompensat w obecności komisarzy UE ds. zdrowia i ds. rolnictwa.

Straty są u rolników, bo ceny spadają. Nie ma takiego zapotrzebowania (...) i firmy, które eksportowały do Federacji Rosyjskiej też ponoszą straty. Zaczyna się problem ze sprzedażą prosiąt. Sygnalizujemy sprawę, że Komisja Europejska powinna się włączyć w ograniczanie tych strat. My to szacujemy, decyzje będą na pewno później - mówił polskim dziennikarzom w przerwie spotkania ministrów Kalemba.

Wnosimy ten temat, żeby zainteresować Komisję. Ja nie liczę dzisiaj na to, że komisarz czy Komisja Europejska powiedzą, ile wypłacą środków. My codziennie te straty liczymy i szacujemy, że ok. 5-6 tysięcy ton naszych produktów wieprzowiny nie przekracza wschodniej granicy (na dobę) - dodał. Uważam, że są odpowiednie mechanizmy, fundusze rezerwowe, dlatego z Litwą wprowadzamy ten temat dzisiaj na porządek obrad, gdzie będzie dwóch komisarzy - tłumaczył minister.

Przypomniał, że rolnicy otrzymali odszkodowania za straty poniesione w związku z falą zakażeń bakterią Ecoli. W związku z tą epidemią Polska otrzymała na rekompensaty dla rolników w 2011 r. 46 mln euro; wnioskowała do KE o ok. 81 mln euro.

Kalemba zastrzegł, że nie może na razie podać, jakie będą polskie straty związane z rosyjskim embargiem na skutek ASF. Podkreślił, że sprawy finansowe są zawsze trudne, "a tak trudnej sytuacji w budżecie Unii jak obecnie jeszcze nie było", ale to nie zwalnia KE od szukania rekompensat.

Unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg zwrócił uwagę po spotkaniu, że KE już pomogła i będzie kontynuowała swoją pomoc dla krajów, które mają problem z ASF. Bardziej niż w drodze rekompensat pomagamy krajom członkowskim zlokalizować chorobę i ograniczyć jej skutki do miejsc, gdzie wystąpiła, m.in. przez dezynfekcję pojazdów - mówił Borg.

Z kolei komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos podkreślił, że w pierwszej kolejności należy zbadać, jaki wpływ będzie miało rosyjskie embargo na ceny na rynku, co - jak zwrócił uwagę - czyni już Litwa.

Ciolos zapewnił, że sytuacja jest cały czas monitorowana i na obecną chwilę embargo nie ma wpływu na cały rynek UE. Nie wykluczył jednak możliwości rekompensat, ale - jak dodał - wszystko będzie zależało od skali problemu. Jeśli będzie to konieczne, będziemy interweniować - zaznaczył.

Jak poinformował Kalemba, roczny polski eksport wieprzowiny do Rosji wart jest ok. 100 mln euro; podobne dane dotyczą Białorusi, która jest w unii celnej z Rosją.

Jak w ubiegłym tygodniu wskazywały unijne źródła, na razie nie można jeszcze jednak mówić o kryzysie na rynku wieprzowiny w całej UE. Chociaż do Rosji trafia jedna czwarta unijnego eksportu wieprzowiny, to stanowi to jedynie ok. 3 proc. produkcji tego mięsa w UE. Tylko 12 proc. unijnej produkcji wieprzowiny jest przeznaczone na eksport. W ubiegłym tygodniu ceny wieprzowiny w UE spadły o 3 proc.

UE eksportuje do Rosji rocznie ok. 700 tys. ton mięsa o wartości ok. 1,4 mld euro. Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego na rosyjski rynek w 2012 r. wyniosła 43,5 mln euro, a w ciągu 11 miesięcy 2013 r. 90,9 mln euro.

(jad)