Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało wstępny plan wizyty papieża Franciszka w Polsce, w ramach Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 27-31 lipca. Ojciec Święty odwiedzi Kraków, Częstochowę i były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Ostateczna wersja programu wizyty zostanie opublikowana w połowie czerwca.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało wstępny plan wizyty papieża Franciszka w Polsce, w ramach Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 27-31 lipca. Ojciec Święty odwiedzi Kraków, Częstochowę i były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Ostateczna wersja programu wizyty zostanie opublikowana w połowie czerwca.
papież Franciszek /JOSE MENDEZ /PAP

Franciszek rozpocznie wizytę w Krakowie. 27 lipca spotka się m.in. z prezydentem na Wawelu i z biskupami. Wieczorem, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez św. Jana Pawła II, ma pojawić się w Oknie Papieskim przy ulicy Franciszkańskiej.

Drugiego dnia wizyty Ojciec Święty ma odprawić mszę św. na jasnogórskich wałach w ramach 1050. rocznicy chrztu Polski. Tego samego dnia, po powrocie do Krakowa, Franciszek po raz pierwszy pojawi się oficjalnie na spotkaniu z pielgrzymami. O godz. 17:30 ma wygłosić przemówienie do młodych.

W piątek 29 lipca, papież złoży wizytę na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i wygłosi tam przemówienie. Natomiast o godz. 17.30 na krakowskich Błoniach rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu będzie przewodniczył.

W sobotę 30 lipca rano Ojciec Święty pojedzie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przejdzie przez Bramę Miłosierdzia i odprawi mszę św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i polskich seminarzystów. Po mszy św. odwiedzi Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam ma wyspowiadać pięć młodych osób: w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim. Po powrocie do Domu Arcybiskupów Krakowskich Franciszek zje obiad z przedstawicielami młodzieży - to tradycja Światowych Dni Młodzieży. Z kolei wieczorem, o godz. 19.30 rozpocznie się czuwanie młodych z papieżem na Campus Misericordiae, niedaleko Wieliczki.

Niedziela będzie ostatnim dniem wizyty papieża Franciszka w Polsce. O 10 rano na Campus Misericordiae rozpocznie się msza św. i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Podczas tego nabożeństwa głowa kościoła katolickiego ogłosi miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Zanim Ojciec Święty opuści Polskę, spotka się jeszcze z wolontariuszami ŚDM i z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, o godz. 17 w Tauron Arenie Kraków.

O 18.15 na lotnisku w Balicach odbędzie się krótka ceremonia pożegnania papieża, po której samolot Polskich Linii Lotniczych LOT odwiezie go do Rzymu.

Chcę podkreślić, że jest to wstępna, robocza wersja programu, który jest potrzebny organizatorom, aby przygotować i zabezpieczyć miejsca, drogi przejazdu, główne uroczystości i spotkania. Ostateczna wersja programu zostanie zatwierdzona i opublikowana przez Stolicę Apostolską w połowie czerwca - zastrzegł arcybiskup Stanisław Dziwisz.

Sekretarz KEP bp Artur Miziński, mówił, że program wizyty różni się zasadniczo od tego, o co prosił Kościół w Polsce. Przypomniał, że polskim biskupom zależało na tym, by papież był w Warszawie i innych miejscach związanych z chrztem Polski. Wskazał, że częściowo zostało to uwzględnione, bo choć głównym celem wizyty Franciszka są ŚDM, to odprawi on mszą dziękczynną na Jasnej Górze w obecności prezydenta, premier i parlamentarzystów

To będzie pierwsza wizyta Franciszka w Polsce. Dojdzie do niej 10 lat po wizycie Benedykta XVI.

(dp)