Znamy terminy przesłuchań Kaczyńskiego i Ziobry

Piątek, 21 czerwca 2013 (13:11)

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej wyznaczyła terminy przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Ma być to kolejny krok w kierunku postawienia byłego premiera i byłego ministra sprawiedliwości przed Trybunałem Stanu. PO zarzuca im naruszenie konstytucji i uprawnień Rady Ministrów podczas "walki z układem i budowania IV RP".

W pierwszej kolejności posłowie z sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej chcą przesłuchać Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości w rządzie PiS został wezwany przed komisję na 10 lipca.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma stawić się 12 września.

Wnioski podpisali posłowie PO, SLD i RP

Wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS złożyła Platforma Obywatelska. Według partii rządzącej, były premier i były minister sprawiedliwości naruszyli konstytucję, ustawę o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniu wniosków PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Po wnioskami podpisało się ok. 150 posłów PO, Ruchu Palikota i SLD. Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Agnieszka Burzyńska

Joanna Potocka