Zmiany w rządzie dopiero po nowym roku?

Środa, 6 listopada 2013 (15:58)

Zdaniem wicepremiera Janusza Piechocińskiego z PSL, do zmian w rządzie dojdzie najwcześniej po nowym roku. Minister Radosław Sikorski mówił z kolei na antenie RMF FM, że nie należy z tym zwlekać. Jego partyjny kolega wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski mówi wręcz o „odnowie ekipy rządowej”. Zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Pawła Grasia, do zapowiadanego przez premiera przeglądu resortów ma dojść w listopadzie.

"Wybory wiceprzewodniczących PO są tajne i powszechne - zobaczymy, czy Grzegorz Schetyna zostanie ponownie wybrany" - mówi Radosław Sikorski, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Jeśli ktoś chciał zostać przewodniczącym, to miał taką szansę. Nie chciało się kandydować - to... czytaj więcej

Wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski mówi o potrzebie "daleko idącej odnowy ekipy rządowej".  Chodzi o to - wyjaśnił - by rząd nabrał nowej energii w działaniu i możliwe było zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Dobrze byłoby, gdybyśmy mieli ekipę, która byłaby w znacznej mierze odmłodzona, ale oczywiście nie chodzi o to, by każdy minister odchodził, wprost przeciwnie, uważam, że jest wielu bardzo, bardzo dobrych ministrów, którzy też mają tę wizję i energię, by prowadzić dalej to, co robią - mówił Rostowski w Sejmie.

Rostowski powiedział dziennikarzom, że on sam nie czuje się zmęczony, "ale chodzi także o nową percepcję tej ekipy" u wyborców.

Do słów Rostowskiego sceptycznie odniósł się wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Od dwóch dni mówimy albo o scenariuszach przedterminowych wyborów, rekonstrukcjach, a nawet dowiadujemy się od wicepremiera, ministra finansów, który jest na etapie prac budżetowych i prac nad OFE, że najważniejsze jest budowanie nowej ekipy - powiedział.

Sondaż dla RMF FM: Pięciu ministrów do wymiany

W listopadzie - zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Pawła Grasia - ma dojść do zapowiadanego przez premiera przeglądu resortów. Czy doczekamy się rekonstrukcji rządu? Według pytanych przez MillwardBrown na zlecenie Faktów RMF FM zmiany powinny dotyczyć pięciu ministerstw. Spytaliśmy także... czytaj więcej

Piechociński mówił, że brzmi to fascynująco, ale on żyje konkretną i realną polityką. Jedno pewnie ucieszyło wielu Polaków, że pan (wice)premier Rostowski nie zamierza być w następnej kadencji wicepremierem i ministrem finansów - stwierdził.

Szef PSL dodał, że zmiany w rządzie zapowiadane są od wczesnej wiosny. W mojej ocenie do zmian dojdzie po zakończeniu prac budżetowych, czyli styczeń - powiedział.

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna pytany, czy potrzebna jest głęboka rekonstrukcja rządu, odparł: Trudno mi powiedzieć. Zapowiedzi były bardzo ofensywne, ale to zależy od premiera - jego wizji personalnej i politycznej. W sposób naturalny czas połowy kadencji to najlepszy czas, aby premier podsumował to, co udało się zrobić poszczególnym ministrom, jak wygląda realizacja planów z początku kadencji.

Z kolei szef MSZ-tu Radosław Sikorki mówił w Kontrwywiadzie RMF FM, że z dokonywaniem zmian w rządzie nie należy czekać. Jeśli miałaby być nowa ekipa, to wydaje mi się, że teraz byłby niezły moment, bo miałaby jeszcze dwa lata, żeby się wykazać - powiedział na naszej antenie.

Według nieoficjalnych informacji naszego dziennikarza, premier Donald Tusk nie ujawnia partyjnym towarzyszom, kiedy i jak zamierza dokonać personalnych przetasowań.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Joanna Potocka

RMF FM/PAP