Zmarła Maria Dmochowska - żołnierz AK, działaczka opozycji, posłanka

Piątek, 10 lutego 2017 (23:15)

W wieku 86 lat zmarła w Warszawie dr nauk medycznych Maria Dmochowska z domu Lipska - żołnierz Armii Krajowej, w czasach PRL działaczka opozycji demokratycznej, posłanka na Sejm X, I i II kadencji oraz była wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Maria Dmochowska, urodzona 18 lipca 1930 r. w Warszawie, od 1943 r. była w AK (pseud. Maja). Uczestniczyła w powstaniu warszawskim i w walkach w Puszczy Kampinoskiej.

Współorganizowała NSZZ "Solidarność" w Łodzi. Była delegatką na pierwszy krajowy zjazd delegatów związku, który odbył się w Gdańsku w 1981 roku. Była internowana w stanie wojennym.
Była łódzką posłanką na Sejm PRL/RP X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego a następnie w Sejmie I i II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej. Od grudnia 2000 r. pracowała jako doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W r. 2006 została powołana na stanowisko wiceprezes IPN. Funkcję tę sprawowała do czerwca 2012 r.

Znana była z pogody ducha, niespożytej energii i olbrzymiej tolerancji. Do końca życia była aktywna w organizacjach kombatanckich i społecznych, m.in. w Radzie Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP