Policjant tej zimy zmarznie. Jeśli nie w tułów i głowę, to w stopy. W związku z brakiem pieniędzy, do funkcjonariuszy nie trafią bowiem nowe zimowe mundury. Funkcjonariusze mają więc wybór – albo wyjąć z szafy stare, ciepłe uniformy z trzewikami, albo zostać przy uniwersalnych, w których ciepłe są jedynie buty.

Do komend w całym kraju trafiły wytyczne, zgodnie z którymi policjanci każdego dnia będą mogli podjąć decyzję, czy założą mundur, w którym obecnie patrolują ulice, czy zimowy z ubiegłych lat. Takim rozwiązaniem oburzone są związki zawodowe. Mundury miały być funkcjonalne, ale ktoś zapomniał jednak, że mamy 4 pory roku – mówi Rafał Jankowski ze śląskiej policji.

O tym, jak niefunkcjonalne są obecne mundury, przekonała się śląska drogówka podczas akcji "Znicz". Było naprawdę zimno. To nie są rzeczy na taką temperaturę - skarżyli się naszemu dziennikarzowi Piotrowi Glinkowskiemu funkcjonariusze:

Ale powrót do starych zimowych mundurów też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Oznacza bowiem obowiązek noszenia skórzanych "garniturowych" półbutów. W tym czasie ciepłe,oddychające i znakomite na zimę obuwie, będzie w szafach czekało na wiosnę i lato.

Okazuje się bowiem, że nie jest możliwe założenie zimowej kurtki do przejściowych mundurów. Przepisy rozporządzenia o umundurowaniu policjantów kwestię ubioru regulują bardzo restrykcyjnie. Nie można mieszać starego umundurowania z nowym – stwierdza Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji. Według niego pozostaje tylko jedno rozwiązanie wybór starego zimowego munduru.

Tak więc bez względu na to, jaki mundur policjant wybierze i tak zmarznie…