Powstanie Warszawskie jest według Polaków najważniejszym zrywem narodowym - informuje "Rzeczpospolita". Wśród wydarzeń historycznych o przełomowym znaczeniu wyprzedza m.in. Powstanie Listopadowe.

Polacy - niezależnie od poziomu wykształcenia - są przekonani, że nie ma istotniejszego powstania w naszych narodowych dziejach niż to, które wybuchło w okupowanej przez Niemców Warszawie 1 sierpnia 1944 roku. Z badań przeprowadzonych w lipcu przez instytut  Homo Homini na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że tę opinię podziela polskiego społeczeństwa.

Prawie połowa tych, którzy uważają, że powstanie w Warszawie to najważniejszy zryw narodowy, ma od 25 do 34 lat. Na drugim miejscu wśród osób są osoby w wieku przedemerytalnym - pomiędzy 55. a 64. rokiem życia.

Jestem całkowicie przekonany, że to właśnie Powstanie Warszawskie miało największy wpływ na to, w jakiej Polsce dziś żyjemy. To nasz największy niepodległościowy zryw - mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.