Zarzuty dla kierowcy busa ws. wypadku w Łapczycy

Piątek, 30 sierpnia 2013 (14:33)

Zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku w Łapczycy, wskutek którego zginął 10-letni chłopiec, a 15 innych osób zostało rannych, postawiła prokuratura kierowcy busa. Do wypadku doszło we wtorek w Łapczycy koło Bochni.

Zmarł dziesięciolatek ranny w wypadku w Małopolsce

Lekarzom nie udało się uratować 10-latka, który został bardzo poważnie ranny we wczorajszym wypadku w małopolskiej Łapczycy. Dziecko przebywało na oddziale intensywnej terapii. W zderzeniu busa z tirem rannych zostało w sumie 16 osób. czytaj więcej

Jak podawała policja,  kierujący autobusem marki Iveco 57-letni mieszkaniec Leska z nieustalonej przyczyny przejechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się  czołowo z jadącą z przeciwka ciężarówką. Do zdarzenia doszło na prostym odcinku drogi, na suchej nawierzchni jezdni przy dobrej widoczności. Obaj kierujący byli trzeźwi.

W wyniku wypadku rannych zostało 16 osób. 10-letni chłopiec zmarł po kilku godzinach w szpitalu.

Z relacji kierowcy busa jadącego z Tarnowa w stronę Krakowa wynikało, że w pojeździe doszło do awarii hamulców. Kiedy zorientował się, że hamulce są niesprawne, zjechał na przeciwny pas, sądząc, że będzie on pusty. Nie dojrzał jednak jadącej pod górę z Krakowa do Tarnowa ciężarówki. Wtedy doszło do zderzenia.  

Prokuratura oczekuje na ekspertyzę biegłego na temat stanu technicznego pojazdów. Z nieoficjalnych informacji ustalonych przez PAP wynika, że wstępne oględziny busa przez biegłego nie potwierdziły nieprawidłowości.  

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że kierowca naruszył zasady ruchu drogowego, m.in. jechał z nadmierną prędkością (ok. 60 km na obszarze zabudowanym), nie zachował należytej ostrożności i odległości za poprzedzającym go pojazdem, a także zjechał na przeciwny pas ruchu nie upewniając się, czy znajdują się tam pojazdy - mówi prok. Elżbieta Potoczek-Bara.

Na tej podstawie kierowcy przedstawiono zarzut nieumyślnego sprowadzenia  katastrofy w ruchu lądowym, której następstwem była śmierć 10-latka.

Kierowca nie przyznał się do zarzutów. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe i nakazał mu powstrzymać się od prowadzenia pojazdów kat. C i D. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska