Składa się z dwóch promieni miłosierdzia, przypominających iskrę, która symbolizuję łaskę – siłę rozpalającą młodych. Bez podstawy ma wysokość 160 cm. Dzisiaj odbyło się jej uroczyste poświęcenie przez kard. Stanisława Dziwisza monstrancji. Projekt autorstwa Moniki Rybczyńskiej nawiązuje do logo ŚDM. Cała monstrancja została wykonana z drewna, w środku niej znalazło się oczywiście miejsce na hostię.

Dzisiaj w Krakowie odbyło się oficjalne poświęcenie ostensorium przez kard. Stanisława Dziwisza. Po uroczystości odniósł się on do ewidentnie intrygującej ubogiej formy wykonania: Jestem pewny, że monstrancja spodoba się papieżowi Franciszkowi, bo on ciągle mówi o prostocie, o ubóstwie, co ważne nie ma w niej nic ze złota. Jest trochę drewna, szyby i to właściwie tyle.

Co ciekawe monstrancja została specjalnie przygotowana na ŚDM. Idei na jej przygotowanie było wiele, ale jedna z nich była szczególnie wzniosła, gdyż polegała na przekazaniu tego zadania bezdomnym ze wspólnoty EMAUS. Dzięki oddaniu pracy właśnie im udało się poprzez ostensorium pokazać duże przywiązanie papieża do spraw osób ubogich.

Historia tej organizacji jest stosunkowo krótka. W 2015 r. wspólnota, pod kierownictwem Grzegorza Hajduka, otworzyła swój warsztat stolarski, w którym bezdomni na warsztat biorą stare meble i inne drewniane przedmioty, podarowując im drugie życie. Na co dzień wykonane przez nich przedmioty można zakupić na Os. Willowym 29, gdzie znajduje się ich sklep.

Nie da się ukryć stało za nimi doświadczenie, jednak zlecenie od organizatorów ŚDM było dla nich totalnie nowym wyzwaniem. Podczas prac pojawiło się kilka trudności. Największą z nich była okrągła kustodia, którą ostatecznie i tak samodzielnie wykonali bezdomni.

Monstrancja znajdzie swoje miejsce obok symboli ŚDM w Namiocie Adoracji w Parku Jordana. To tam będzie można się jej bliżej przyjrzeć oraz w ciszy i spokoju adorować Najświętszy Sakrament. Swoją służbę rozpocznie ona 26 lipca. Wartę honorową przy niej będą pełnić Rycerze Kolumba, a nad porządkiem czuwać będą Skauci Europy.

autor: PAWEŁ TURSKI