​Zapłacimy więcej za "małą czarną". Ceny kawy pójdą w górę

Czwartek, 2 marca 2017 (05:52)

Jeżeli lubisz kawę, to nie jest dobra informacja. Jeszcze w marcu możemy spodziewać się wzrostu cen kawy w sklepach i wszystko wskazuje na to, że to nie ostatnia podwyżka w tym roku - takie są prognozy autorów raportu "Ile zapłacimy za kawę? Dynamika i perspektywy cen kawy" z Centrum imienia Adama Smitha. Ceny mogą wzrosnąć o 10 proc. Główna przyczyna to zmiany klimatyczne w krajach, które są największymi eksporterami tego surowca, w tym przede wszystkim pogarszające się warunki pogodowe w Brazylii i Wietnamie, czyli krajach, które odpowiadają za około połowę światowego eksportu kawy.

W przypadku Brazylii problem spowodowany jest suszami, jakie dotknęły ten kraj w 2016 roku. Tamtejsze uprawy arabiki, która stanowi 70 proc. spożywanej na świecie kawy, wymagają bardzo restrykcyjnych warunków i są niezmiernie podatne na zmiany klimatyczne, spowodowane m.in. globalnym ociepleniem. Jeżeli temperatura jest za wysoka, to roślina szybciej dojrzewa, a jej owoce pojawiają się zbyt szybko, co ma negatywny wpływ na jakość ziarna. W przeszłości gorsze plony z Brazylii były równoważone uprawami z Wietnamu, z którego pochodzi obecnie co szóste ziarno kawy na świecie. Niestety, ten kraj również dotknęły klęska żywiołowa w postaci największej od 90 lat suszy. Z tego powodu ceny produkowanej tam kawy typu robusta są na najwyższym poziomie od 2011 roku. Jak podano w raporcie, aż 38 proc. importowanej do Polski kawy pochodzi właśnie z Wietnamu, w związku z czym lokalne zaburzenia klimatyczne mają silne przełożenie na sytuację na polskim rynku.

Istotny wpływ na rosnące ceny kawy ma również giełda Forex, czyli rynek, na którym rozmaite organizacje, w tym banki, rządy czy korporacje dokonują operacji wymiany walut przed 24-godziny na dobę. Zważywszy, że za ziarna kawy płaci się w dolarach, a ta waluta znajduje się obecnie na rekordowo wysokim poziomie, wszyscy lokalni producenci kawy muszą uwzględnić jej niekorzystny kurs w cenie sprzedawanych przez siebie wyrobów. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że kawa w Polsce jest dużo tańsza, niż w innych krajach Europy. Dotyczy to zarówno produktów na półkach sklepowych, jak i kawy pitej przez Polaków w kawiarniach. Tym samym prognozujemy, że pierwsza tegoroczna zmiana cen nie spowoduje obniżenia jej spożycia, dotychczas kształtującego się nad Wisłą na poziomie 2.3 kg na osobę rocznie. Tym bardziej, że ilość pitej kawy w Polsce do tej pory regularnie i systematycznie rosła - mówi Przemysław Remin, jeden z autorów raportu.

Robi się cieplej? Mniej kawy o 137 kilogramów

Wydajność plantacji w krajach eksportujących kawę regularnie spada. Na przykład w Tanzanii aż o 46 procent na przestrzeni ostatniego półwiecza. Każdy wzrost minimalnej temperatury na farmach o jeden stopień w skali Celsjusza prowadzi tam do zmniejszenia wydajności z hektara plantacji kawy aż o 137 kilogramów. Z podobnymi spadkami efektywności uprawy mamy również do czynienia wśród innych potentatów hodowli kawy - Kolumbii, Etiopii i Kenii. 


(az)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Michał Dobrołowicz