Właściciele pensjonatów w Zachodniopomorskiem czekają na turystów. W nadmorskich kurortach jeszcze nie zarezerwowano ok. 30 proc. miejsc na wypoczynek w lipcu i sierpniu. Na brak rezerwacji nie narzekają za to właściciele apartamentów do wynajęcia.

Właściciele małych pensjonatów podkreślają, że od trzech lat nie podnieśli cen a opłaty za dłuższe pobyty można negocjować. Niewiele to jednak pomaga w zdobywaniu nowych klientów.

Mamy zdecydowanie mniej rezerwacji niż w takim samym czasie roku ubiegłego, nawet o 15 proc. Na lipiec i sierpień mamy prawie 50 proc. wolnych miejsc - twierdzi właściciel hotelu w Świnoujściu. Zawiedli w tym roku nie tylko turyści z Polski, ale też np. Niemcy. Jak jest zimno i pochmurnie, nie myśli się o wakacjach - dodaje Bogusław Sutyła z Zachodniopomorskiej Izby Turystycznej w Międzyzdrojach.

Na brak rezerwacji nie narzeka natomiast właściciel sieci apartamentowców w Świnoujściu. Wynajmujemy apartamenty o wysokim standardzie. Oferta skierowana jest do trochę zamożniejszych klientów, na brak których nie narzekamy. Dobrze znamy rynek, mamy stałych klientów - powiedział.

W nadmorskich kurortach zachodniopomorskiego pokój bez łazienki można wynająć już za 30 zł, za pobyt w pokoju z łazienką trzeba zapłacić ok. 50 zł od osoby. Wynajęcie apartamentu z kuchnią, w którym mogą mieszkać więcej niż trzy osoby, to koszt od 200 zł do 300 zł dziennie.