W polskich więzieniach coraz częściej dochodzi do napadów na funkcjonariuszy Służby Więziennej ze strony osadzonych - wynika z danych centralnego zarządu tej służby. W bieżącym roku takich napaści było już ponad 20.

Nie jest to jeszcze codzienność SW i nie dotyczy dużej grupy osadzonych, jednak zjawisko przemocy budzi niepokój ze względu na skutki i tendencje wzrostu takich zachowań - wynika z komunikatu Służby Więziennej.

"Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektami zaostrzającymi odpowiedzialność karną za ataki na funkcjonariuszy państwowych, warto przypomnieć, iż uregulowania te będą dotyczyły także funkcjonariuszy Służby Więziennej" - powiedział mjr Ireneusz Mucha z zespołu prasowego SW. Według projektów zmian w Kodeksie karnym zaproponowanych przez rząd i prezydenta, za zabójstwo funkcjonariusza państwowego na służbie groziłoby 25 lat więzienia albo dożywocie - byłby to tzw. kwalifikowany rodzaj tego przestępstwa. Projekty przewidują też zaostrzenie kar za napaść na funkcjonariusza i uszkodzenie jego ciała.