Wzięła kredyt i oddała pieniądze oszustom. Jeden udawał policjanta, drugi prokuratora

Piątek, 26 listopada 2021 (12:26)

Wprowadzona w błąd przez przestępców 68-letnia mieszkanka Rawy Mazowieckiej (Łódzkie) przekazała im sporą sumę pieniędzy. Wcześniej wzięła kredyt z banku. Została oszukana metodą "na policjanta i prokuratora". Policja apeluje o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

Jak poinformowała rzeczniczka rawskiej policji mł. asp. Agata Krawczyk, do zdarzenia doszło w środę ok. godz. 13.

Na telefon stacjonarny 68-latki zadzwonił mężczyzna przedstawiający się jako policjant. Powiedział, że jej dane łącznie z numerem dowodu zostały wykradzione i zagrożone są pieniądze na jej koncie bankowym.

Oszust utwierdzał seniorkę w przekonaniu, że tylko on może pomóc w tej trudnej sytuacji. Po chwili zadzwonił na telefon komórkowy, którego numer kobieta sama podała, inny mężczyzna podający się za prokuratora, który nastraszył seniorkę mówiąc, że jest zagrożona i natychmiast musi udać się do banku, aby wziąć kredyt - wyjaśniła.

Następnie po kobietę podjechała taksówka i nie przerywając rozmowy, z kolejnymi wskazówkami od oszusta kobieta przyjechała do placówki bankowej. Tam seniorka zaciągnęła kredyt i zgodnie z wytycznymi rozmówcy przelewem pocztowym wysłała kilkadziesiąt tysięcy złotych na wskazane konta zagraniczne. Po wypełnieniu wskazówek, nadal prowadząc rozmowę z mężczyzną, taksówką wróciła do domu.

Zorientowała się w domu

Kiedy ochłonęła z emocji, dopiero w domu zrozumiała, że padła ofiarą przestępców i zgłosiła wszystko policji. Mimo że funkcjonariusze natychmiast pokierowali 68-latkę jak zablokować transakcję, było już za późno, ponieważ pieniądze zostały wypłacone z konta za granicą - tłumaczyła mł. asp. Krawczyk.

Apel policji

Policjanci apelują do osób starszych i ich rodzin o ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni osoba podająca się za policjanta, prokuratora, wnuczka, czy krewnego. Rozmowa prowadzona przez oszustów z pewnością ma na celu wyłudzenie od seniorów ich oszczędności. Przestrzegają, że jeśli odbieramy telefon i ktoś prosi, albo domaga się pieniędzy, nie podejmujmy żadnych natychmiastowych działań. Należy zakończyć rozmowę, na spokojnie zastanowić się i nie podejmować żadnych kroków pod wpływem emocji.

Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad: pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nigdy nie podawaj swoich danych - wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła. Jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce - podkreśliła policjantka.

Zaznaczyła, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska