Wyższe zarobki, odnowa demokracji i związki partnerskie. Długa lista obietnic Grzegorza Schetyny

Sobota, 13 lipca 2019 (11:01)
Aktualizacja: Sobota, 13 lipca 2019 (12:21)

Wprowadzenie związków partnerskich, "dodatkowa premia za aktywność i za pracę" dla zarabiających poniżej 4,5 tysiąca złotych brutto oraz "pakiet startowy" dla młodych ludzi rozpoczynających aktywność zawodową, zniesienie zakazu handlu w niedzielę, wprowadzenie głosowania przez internet, mniej ideologii w służbie zdrowia, darmowe leki dla niepełnosprawnych, trzynasta emerytura co roku i "szeroki program dla seniorów", rezygnacja z węgla, "zwrócenie naturze" rzek i zalesianie... Długą listę obietnic przedstawił lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w przemówieniu podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. W pierwszej kolejności jednak zapowiedział "akt odnowy demokracji". "Jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia" - ogłosił.

Schetyna: Nie wystarczy być anty-PiSem

Przez ostatnie miesiące, szczególnie od tygodnia, odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #POrozmawiajmy. Wsłuchujemy się w głos, który płynie z tych rozmów i ta lekcja jest bardzo jasna i oczywista: nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, bo bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego, kim jesteśmy i za czym się opowiadamy - podkreślił Schetyna w swoim wystąpieniu.

Zapowiedział, że przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi Koalicja Obywatelska chce ponownie dotrzeć do wyborców, przedstawić jasny plan polityczny, który - jak wskazał - "sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej", i jasno argumentować, dlaczego warto pójść na wybory i zagłosować właśnie na nią.

Nasza misja to pracować dla ludzi i im służyć, nawet kosztem politycznych sojuszy. Dlatego proponujemy Polkom i Polakom koalicję i partnerstwo ludzi dobrej woli, ale także aktywistów, ekspertów, lokalnych liderów, którzy - wiemy - są gotowi współpracować na rzecz obywateli, nie oczekując nic w zamian - oświadczył lider Platformy.

Schetyna: Zaczniemy od aktu odnowy demokracji

Przekonywał, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej "nie będzie tworem politycznym i gabinetowym".

Będzie wynikał także, a może przede wszystkim, z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu z życia. Będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli - mówił.

To będzie zupełnie nowa polityka i zupełnie nowa Polska - oświadczył.

Schetyna przedstawił sześć - jak mówił - najważniejszych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się domagają".

Na pierwszym miejscu wymienił wolność i demokrację.

Polacy kochają wolność bez względu na status materialny i wykształcenie. Tu nie ma podziałów i to się nigdy nie zmieni - mówił.

Bez względu na to, czy jest się w gronie szacownych profesorów, czy rozmawia z ludźmi robiącymi zakupy na rynku, to jest sprawa, która zawsze wywołuje takie same emocje - zaznaczył i wskazał, że Polacy doskonale rozumieją, co to jest równość wobec prawa, szacunek dla instytucji, tolerancja i "że to wszystko składa się na ich wspólne, na nasze bezpieczeństwo".

Doskonale wyczuwają, kiedy jest łamana (konstytucja), i chcą jej bronić, to jest natura wolnych ludzi. Dlatego zaczniemy od aktu odnowy demokracji: jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne - zapowiedział lider Platformy.

Podkreślał, że prawo musi być jasne i równe dla wszystkich, "gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli".

Schetyna: Wzrost pensji Polaków będzie naszym oczkiem w głowie. Zniesiemy zakaz handlu w niedzielę

Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że jedną z kluczowych i oczekiwanych przez Polaków zmian są wyższe pensje.

Niech państwo wreszcie zacznie szanować człowieka, który pracuje - nie można tylko bez końca dokładać mu ciężarów, nie może być jedynym, który nie skorzysta ze światowej koniunktury gospodarczej. To jest właśnie ten moment, w którym powinny urosnąć pensje - mówił.

Gwarantuję, że ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tysiąca złotych brutto, dostaną dodatkową premię za aktywność i za pracę. I to jest inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi. Dodatkowo przygotujemy dla nich, dla młodych, specjalny pakiet startowy, wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej, obiecujemy to - zadeklarował lider Platformy.

Zapowiedział również, że dochód "na rękę" tych, którzy zarabiają płacę minimalną, wzrośnie o ponad 600 złotych, "a ich płaca ‘na rękę’ praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku (z wypłatą)".

Wzrost pensji Polaków będzie naszym oczkiem w głowie, będziemy na to wpływać też w bardziej pośredni sposób, choćby przez likwidację barier w gospodarce. Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę - ogłosił Schetyna.

Przekonywał, że Polska znajdzie się w dwudziestce najbardziej przyjaznych przedsiębiorczości krajów na świecie.

Będziemy też walczyć z nierównością płac dla kobiet, to po prostu niesprawiedliwe, że za taką samą pracę płaci się komuś mniej - zapowiedział lider PO.

Schetyna o związkach partnerskich: Najwyższy czas je wprowadzić

W swoim wystąpieniu Schetyna zadeklarował, że "rozmowa z Polakami nie zakończy się wraz z wyborami": Chcemy, żeby dialog trwał stale, a wpływ ludzi na władzę nigdy nie ustawał.

Dlatego chcemy, żeby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny - kontynuował.

Ogłosił również, że Koalicja Obywatelska chce wprowadzenia głosowania przez internet.

Zapowiedział absolutną jawność "decyzji kadrowych i finansowych państwa" oraz postawienie "na samorząd i decentralizację".

Mówił o tym, że "prawa kobiet muszą stać się oczywistością i codziennością, do której nie trzeba nikogo przekonywać".

Odniósł się także do kwestii związków partnerskich. Najwyższy czas je wprowadzić - ogłosił lider Platformy.

Eliminacja węgla w ogrzewaniu, "zwrócenie naturze" rzek, zalesianie

Grzegorz Schetyna poinformował również, że w programie Koalicji Obywatelskiej znalazł się punkt dotyczący czystego powietrza i wody.

To będzie bardzo, bardzo ważna sprawa - zapewnił.

Świeże powietrze już tylko z nazwy jest świeże, a znalezienie czystego wymaga wypraw i poszukiwań. Ogromne obszary Polski zagrożone są pustynnieniem. Już za naszego życia krajobraz Polski może zmienić się nie do poznania. Produkcja rolna może stać się niezwykle trudna, a w niektórych miejscach po prostu niemożliwa - mówił.

Jak ocenił, "zmiany klimatyczne z trudem przebijają się do naszej świadomości".

Pamiętajmy, że nie jesteśmy wyspą ani tym bardziej oddzielną planetą. Załamanie klimatyczne na świecie obejmie nas tak samo jak innych. Musimy działać i musimy to traktować jako twarde zobowiązanie - podkreślił szef PO.

Zapowiedział, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrza w Polsce do "poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia". Wskazał, że służyć temu będzie nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki.

Zobowiązujemy się, że do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 roku - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 roku - w energetyce - zadeklarował Schetyna.

Musimy Polskę posprzątać - oświadczył również, podkreślając, że należy wydać natychmiastowy zakaz sprowadzania do Polski śmieci i ograniczyć zużycie plastiku.

Zapowiedział program "Dzika rzeka", który - jak tłumaczył - "uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki", oraz projekt "Zielona Polska", który przewiduje zalesienie kraju.

Schetyna: Służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy, a mniej ideologii

Schetyna zapowiedział, że Koalicja Obywatelska będzie kontynuowała projekt europejskiej ochrony zdrowia, i zadeklarował, że termin oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni.

Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji - mówił, dodając, że "przyjazd na ostry dyżur nie może oznaczać wielu godzin oczekiwania, niepewności i ludzkiego bólu".

Zapewnił, że program walki z rakiem będzie prowadzony według europejskich standardów.

To jest nasza twarda obietnica. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju. Rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście - oświadczył Schetyna.

Zapowiedział również, że każdemu, kto przekroczy 50. rok życia, będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania.

Będzie pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie. W tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie - kontynuował.

Jak mówił lider Platformy, "służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii".

Kobieta, która trafia do szpitala, musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie, mieć pewność, że zajmują się nią najlepsi fachowcy. A nie wysłuchiwać nad swoim łóżkiem światopoglądowych kłótni. Nie pozwolimy na to - zadeklarował.

Zapowiedział również, że po wygranych wyborach Koalicja przywróci i rozszerzy program in vitro.

Wprowadzimy też kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Nie może być tak, że dzieci rodziców, których na to stać, są szczepione na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre - podkreślił także Schetyna.

Schetyna: Nie przeprowadzimy nowej reformy edukacji - musimy posprzątać po Zalewskiej

W wystąpieniu odniósł się również do spraw oświatowych: jak mówił, dzisiaj szkoła "nie kojarzy się z szóstkami, tylko z koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę (byłej szefowej MEN Anny) Zalewskiej".

Nie będziemy już do tego zamieszania dokładali nowej reformy. Najpierw musimy posprzątać i uspokoić sytuację - zadeklarował.

Zapowiedział, że sojusznikami Koalicji Obywatelskiej będą w tej kwestii samorządy i nauczyciele. Jednym i drugim trzeba tutaj zaufać - zaznaczył.

Zadeklarował, że Koalicja da nauczycielom obiecane podwyżki i więcej autonomii, a samorządom pozwoli elastycznie kształtować sieć szkół.

Zapewnił, że Koalicji zależy na wyrównaniu szans młodzieży wiejskiej i miejskiej.

Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych, trzynasta emerytura co roku

Wprowadzimy turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku dla niepełnosprawnych, bez różnicy na region i status materialny - ogłosił dalej Schetyna i oświadczył, że "leki i wyroby medyczne za darmo dla niepełnosprawnych to też musi być standard".

Zadeklarował, że postulaty opiekunów osób niepełnoprawnych będą priorytetem.

Lider Platformy zapowiedział także "szeroki program dla seniorów".

Trzynastą emeryturę należy utrzymać na stałe i uniezależnić od kaprysów władzy - oświadczył.

Wskazał, że budowane będą centra rehabilitacji i domy codziennego pobytu oraz domy opieki.

W całej Polsce będzie dostępny program dla seniorów, który w Poznaniu skutecznie wprowadził prezydent Jacek Jaśkowiak - ogłosił wyjaśniając, że chodzi o proste sprawy: "darmowa pomoc przy domowych naprawach, darmowa taksówka do przychodni i zabiegi kosmetyczne".

Poinformował, że projekt dedykowany osobom niepełnosprawnym i seniorom budowany jest we współpracy z samorządowcami.


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Edyta Bieńczak

RMF FM/PAP