Profesor Marian Zembala, dawny współpracownik Zbigniewa Religi i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu ma być jednym z kandydatów Platformy Obywatelskiej w wyborach do śląskiego sejmiku. wybitny kardiochirurg prawdopodobnie otworzy listę PO w okręgu obejmującym m.in. Zabrze, Rudę Śląską i Chorzów.

Informację o tym, że Zembala chce kandydować z listy PO, potwierdziła wiceszefowa śląskiej Platformy posłanka Danuta Pietraszewska. Nad kształtem list dyskutowali w sobotę działacze śląskiej PO. Ich ostateczny kształt ma zatwierdzić rada regionalna, która zbiera się w poniedziałek - zastrzegła.

Sam kardiochirurg przyznał, że rzeczywiście otrzymał propozycję kandydowania, ale na razie nie będzie się na ten temat wypowiadał. Obiecał, że szerszego komentarza udzieli w przyszłym tygodniu.

Według dotychczasowych ustaleń Marian Zembala, który przed kilkoma laty został uznany za najbardziej wpływową osobę w polskiej ochronie zdrowia, ma otwierać listę PO w okręgu obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice, Świętochłowice i Zabrze.

Śląscy działacze PO nie chcą na razie mówić o liderach list w innych okręgach. Tłumaczą, że trzeba czekać na zatwierdzenie ich nazwisk przez radę regionalną.

(mn)