Wrocławscy urzędnicy chcą, by placówki finansowe nie zajmowały już lokali na parterze. Tam – ich zdaniem – powinny się znajdować inne punkty usługowe, np. kawiarnie i sklepy. W tej chwili na parterach nowych budynków bank sąsiaduje z bankiem.

Policja jest zachwycona pomysłem wrocławskich urzędników. Funkcjonariusze przekonują, że jeśli po wprowadzeniu nowych przepisów ktoś okradnie bank, nie będzie miał już takiej możliwości ucieczki jak dotychczas. Złodziej będzie musiał pokonać schody i może zostać zatrzymany przez przypadkowego przechodnia. Usytuowanie banku na pierwszym piętrze na pewno poprawi bezpieczeństwo - wyjaśnia reporterce RMF FM Barbarze Zielińskiej Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji.

Zupełnie innego zdania jest Izabela Mościcka z jednego z wrocławskich banków. Jeżeli potencjalny złodziej ma wejść gdzieś na piętro, przestaje być widoczny. To nie jest tak, że go ktoś widzi. Natomiast z ulicy widzą go ludzie - mówi.

Biura banków, które teraz znajdują się na parterach, najprawdopodobniej pozostaną tam do czasu, gdy wygasną umowy najmu. Według założenia urzędników, nowe biura będą zlokalizowane od pierwszego piętra budynku w górę. Posłuchaj relacji Barbary Zielińskiej: