Wpływowy działacz społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii, rabin Barry Marcus, zaapelował do lidera Partii Konserwatywnej Davida Camerona, by zerwał kontakty z eurodeputowanym PiS Michałem Kamińskim - donosi tygodnik "Observer". W ostatnich dniach Kamiński nieoczekiwanie został nowym przewodniczącym czwartego co do wielkości, 55-osobowego klubu w Parlamencie Europejskim - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Brytyjscy konserwatyści mają w klubie EKR 25 europosłów i są w nim największą partią.

W latach 1997-2001 Michał Kamiński był posłem AWS z województwa łomżyńskiego. W jego okręgu znajdowało się Jedwabne. Rabin Marcus z Centralnej Synagogi w Londynie twierdzi, że Kamiński w 2001 roku prowadził akcję przeciwko uznaniu Polaków za winnych zbrodni na Żydach, dokonanej tam w 1941 roku. 10 lipca 2001 roku w 60. rocznicę zbrodni prezydent Aleksander Kwaśniewski zwrócił się do rodaków o to, by zmierzyli się z przeszłością, i przeprosił za tragedię w imieniu Polaków.

Zachodzi potrzeba, by Partia Konserwatywna wydała oświadczenie, w którym odetnie się i potępi (taką postawę ) W przeciwnym razie będzie wyglądało na to, że toleruje tego rodzaju poglądy - powiedział Marcus "Observerowi".

Michał Kamiński zaprzeczył, by był zaangażowany w nakłanianie mieszkańców Jedwabnego do tego, by nie poczuwali się do winy i nie przepraszali. W tym czasie mówiłem tylko to, iż należy ukarać sprawców mordu, ale nie trzeba odpowiedzialnością za niego obciążać całego narodu. Byłem zwolennikiem przeprosin - powiedział "Observerowi".

Według Anny Bikont z "Gazety Wyborczej", na którą powołuje się brytyjski tygodnik, w marcu 2001 roku Kamiński był w Jedwabnym, gdzie wziął udział w spotkaniu około stu osób i zaproponował napisanie otwartego listu przeciwnego przeproszeniu Żydów i wyrażeniu skruchy z powodu mordu, dopóki dogłębne dochodzenie nie wyjaśni jego okoliczności.

Kamiński skomentował, że nie pamięta, co robił przed dziewięciu laty.

Konserwatywny europoseł Edward McMillan-Scott, który wbrew ustaleniom wewnątrz klubowym zgłosił swą kontrkandydaturę na wiceprzewodniczącego PE, czym przyczynił się do utrącenia kandydatury Kamińskiego, twierdzi, że to, co Kamiński mówił i robił, musi czynić z niego antysemitę.

McMillan-Scott został usunięty z klubu EKR.