Nie ma żadnych sygnałów o zagrożeniu atakami terrorystycznymi w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży - poinformował po posiedzeniu sejmowej speckomisji wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Posłowie zapoznawali się ze stanem przygotowań pod względem bezpieczeństwa wielkiej imprezy, która latem odbędzie się w Krakowie.

Nasze służby mundurowe na tym etapie są przygotowane do realizacji swoich zadań przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży - zapewnił Zieliński. To, co należało do ich zadań dotąd zostało wykonane prawidłowo - podkreślił.

Wszystko jest przygotowywane i realizowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami wynikającymi z rozpoznanych zagrożeń - zapewnił dziennikarzy Zieliński, który w resorcie nadzoruje służby mundurowe.

Pytany o ewentualne zagrożenia powiedział, że weryfikowane jest ewentualne zagrożenie terrorystyczne. Stopień zagrożeń terrorystycznych dla Polski określany jest jako niski. To nas bardzo cieszy, ale co jakiś czas jest weryfikowane - co miesiąc zbiera się zespół ds. zagrożeń terrorystycznych i działań antyterrorystycznych i ocenia to - wyjaśnił.

Zaznaczył, że takie analizy będą czynione aż do dat tych wydarzeń (ŚDM i szczytu NATO) oraz w ich trakcie. Na razie takich sygnałów nie ma, ale mamy świadomość zagrożeń. To, że nasz kraj jest bezpieczny, to nas bardzo cieszy, ale wiemy też, że świat nie jest bezpieczny - dlatego będziemy czuwać - zapewnił.

Wrócą kontrole na granicach?

Zieliński przypomniał, że w trakcie procedowania jest odpowiednie rozporządzenie pozwalające na czasowe przywrócenie kontroli granic na czas tych przedsięwzięć. Mówimy o lipcu. Wszystkie dostępne niezbędne sposoby kontroli będą podjęte. O szczegółach nie chciałbym mówić, ale Straż Graniczna ma w tym doświadczenie, bo już dwukrotnie kontrola była przywracana - w związku z Euro 2012 i szczytem klimatycznym - powiedział.

Tradycyjne metody kontroli będą podejmowane. Nie mówmy o szczegółach, by nie uprzedzać - dodał.

Czy każdy z dwóch milionów uczestników Światowych Dni Młodzieży może być bardzo dokładnie sprawdzony - odpowiadam - tak, będzie dokładnie sprawdzony zależnie od tego w jakim miejscu ten uczestnik się znajdzie - podkreślił.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odprawiona zostanie też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; w Brzegach k. Wieliczki odbędzie się msza kończąca ŚDM.

Szczyt NATO odbędzie się z kolei w Warszawie 8 i 9 lipca 2016 r.

(abs)