Lekarze z warszawskiego Instytutu Hematologii grożą odejściem od łóżek pacjentów. Chcą podwyżek w zamian za zgodę na pracę ponad 48 godzin tygodniowo. Medycy rozpoczną protest najprawdopodobniej w maju.

W kwietniu lekarze będą pracować zgodnie z ustalonym grafikiem – mówi reporterce RMF FM Kamili Biedrzyckiej szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w szpitalu. Będą przychodzić, aby nikt im nie zarzucił, że zostawiają pacjentów bez opieki. Natomiast instytucja, nakazując im przychodzenie do pracy, łamie prawo - wyjaśnia Urszula Sokołowska-Kołacz. Dlatego też szefowa OZZL już w poniedziałek ma zamiar złożyć doniesienie na dyrekcję placówki do Państwowej Inspekcji Pracy.

Szef Instytutu Hematologii Lech Konpka sprawę podwyżek stawia jasno. Szpital owszem może podwyższać płace i podwyższał trzykrotnie, ale w tej chwili nie ma takich możliwości - zaznacza.

Wygląda więc na to, że pat negocjacyjny pojawił się już na wstępie rozmów. Czyżby odejście lekarzy od łóżek pacjentów było przesądzone?