To zaskakujące wyróżnienie Europejskiego Stowarzyszenia Stolic Sportowych przyznano za rozwijanie dzieci i młodzieży, walkę z patologiami i organizację czasu wolnego młodzieży po lekcjach.

Zaskoczenie bierze się przede wszystkim z tego, że Warszawa nie ma nowoczesnego stadionu. Rola samorządu jest jednak inna. Naszym zadaniem jest upowszechnianie sportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Samorząd Warszawy bardzo angażuje się z promowanie sportu dla każdego i to właśnie zostało docenione. Chodzi o sport dla każdego, nie tylko zawodników - tłumaczy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Europejskie Stowarzyszenie Stolic Sportowych szczególnie zainteresowało się programami sportowymi dla najmłodszych - "Od zabawy do sportu", "Start", "Lato w mieście" czy "Zima w mieście" oraz bazą sportową - ośrodkami sportu i rekreacji, halami i basenami sportowymi.

Gronkiewicz-Waltz dodała, że miasto nie uchyla się także od współfinansowania inwestycji przeznaczonych dla sportu wyczynowego, modernizując stadion Polonii, czy budującstadion piłkarski Legii.

Miasto finansuje również projekt „Sportowy Talent”, który obejmuje ponad pięć tysięcy dzieci w wieku do 12-13 lat, które ćwiczą w ponad 400 grupach szkoleniowych w 88 klubach.

Tytuł ustanowiony w 1999 roku stolica Polski przejęła od niemieckiego Stuttgartu.