Około trzystu górników z "Solidarności" protestujących w budynku Ministerstwa Gospodarki nadal czeka na spotkanie z wicepremierem Januszem Steinhoffem.

Na razie wicepremier wraz z ministrem pracy Longinem Komołowskim wydali jedynie oświadczenie. Przywiozła je trzyoosbowa delegacja górników, która prowadziła rozmowy w Kancelarii Premiera. "To oświadczenie nas nie satysfakcjonuje" - twierdzi Jarosław Grzesik z sekretariatu Górnictwa i Energetyki Solidarności. Grzesik zapowiada, że górnicy zaostrzą protest, jeśli Steinhoff nie spotka się z nimi. "Dobrze, że zaczynają z tym oświadczeniem, bo potwierdzają, że zmiany strukturalne w górnictwie nie mogą naruszyć interesów pracowniczych oraz zapisów obowiązującego prawa układowego, ale nie zapewniają nam tego. Uważamy, że to oświadczenie jest stworzone tylko po to, by strona rządowa zyskała na czasie" – mówił Grzesik.

Przypomnijmy: górnicy chcą wstrzymania restrukturyzacji swej branży, domagają się utrzymania siedmiu spółek węglowych zamiast proponowanych trzech koncernów. Sprzeciwiają się planom zredukowania górnictwa o kolejne 40 tysięcy osób.

17:00