W Tatrach huraganowy wiatr i lawinowa dwójka

Niedziela, 29 października 2017 (09:55)

W niedzielę w Tatrach wieje z prędkością przekraczającą 100 km na godzinę. Ratownicy TOPR ogłosili drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu jest około 45 cm śniegu. Rano w niedzielę termometry na szczycie pokazywały minus 2 stopnie. W górach panuje zamieć.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają: szlaki turystyczne od wysokości ok. 1200 m n.p.m. znajdują się pod śniegiem.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu, przede wszystkim na stromych stokach.

Silny wiatr utworzył spore śnieżne zaspy.

W niedzielę bardzo mocno wieje niemal w całej Polsce. Dla 10 województw obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Są to woj.: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, częściowo dolnośląskie oraz opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i pomorskie.

WICHURY NAD POLSKĄ. TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ

Strażacy do usuwania skutków porywistego wiatru wyjeżdżali od wczoraj ponad tysiąc razy.

Dwie osoby nie żyją. To kierowca samochodu z powiatu gryfickiego w woj. zachodniopomorskim oraz kierowca z Dobrzenia Wielkiego na Opolszczyźnie, gdzie na jadące auto przewróciło się drzewo.


(ug)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM/PAP