W Bałtyku odnaleziono zaginiony kuter

Wtorek, 21 maja 2019 (09:14)

Potwierdzono lokalizację zaginionego w ubiegłym tygodniu kutra Świ-82 - poinformował rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR Rafał Goeck. Na brzeg przetransportowano również ciało jednego z rybaków. Pozostali trzej nadal uznawani są za zaginionych.

Jak przekazał Goeck, na prośbę prowadzącej sprawę prokuratury statek ratowniczy Cyklon z prokuratorem i policjantami na pokładzie został wysłany w poniedziałek na miejsce, które radary wskazały jako prawdopodobną lokalizację zatonięcia jednostki. Nurkowie potwierdzili lokalizację kutra około 3 mil morskich na północ od Niechorza.

Na brzeg przetransportowane zostało ponadto ciało jednego z czterech członków załogi jednostki. Odnaleziono je już w ubiegły wtorek pod należącą do jednostki tratwą, około 3 mil morskich na północny zachód od Mrzeżyna. Wtedy nie udało się go jednak podjąć.

Zaginięcie kutra Świ-82 zgłosił w ubiegły wtorek w południe armator. Poprzedniej nocy, około 02:00, jednostka meldowała, że za godzinę znajdzie się w Mrzeżynie, ale do niego nie dopłynęła. Akcję poszukiwawczą prowadziły jednostki SAR, a także samolot Marynarki Wojennej i Straż Graniczna.

Śledztwo ws. zaginięcia kutra prowadzi Prokuratura Rejonowa w Gryficach. Postępowanie dotyczy podejrzenia spowodowania wypadku w ruchu wodnym - w tym przypadku na morzu - ze skutkiem śmiertelnym.


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Edyta Bieńczak

RMF FM/PAP